Активен Таг

Димитар Ковачевски

ВИДЕО | Димитар Ковачевски до Максим Димитриевски: “Тој се клади против своите и сака да направи…

Во Европскиот фронт вратите се отворени за сите што ги делат вредностите за зачленување на земјава во ЕУ, а затворени за политички партии кои имаат алтернативни решенија, а не за зачленување во ЕУ, вели во интервју за МИА претседателот на

ВИДЕО | ПОЗНАТИ ДЕЛ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ – За седум дена започнува собирањето…

Започна одбројувањето до претседателските и до парламентарните избори. Државната изборна комисија (ДИК) ги усвои роковниците за изборните дејствија, а во јавноста почнаа да се објавуваат и првите кандидати за претседател. 

Ларс Клингбеил: “Северна Македонија треба да се приклучи кон ЕУ, клучно е да се фокусираме на растот…

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија, Ларс Клингбеил, потенцираше дека постои добра соработка меѓу Северна Македонија и Германија. Тој потврди дека ставот на Германија е Северна Македонија и земјите од Западен Балкан

Димитар Ковачевски: “Албин Курти е во посета на државата, денеска присуствуваше на регионалниот…

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, потврди дека премиерот на Косово, Албин Курти, е во посета на државата и дека присуствувал на регионалниот состанок со Партијата на европски социјалисти (ПЕС), што се одржа денеска во седиштето на

Димитар Ковачевски за Фатмир Битиќи: “Секој кој ги исполнува критериумите може да биде предложен за…

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска коментирајќи ја изјавата на вицепремиерот Фатмир Битиќи дека би прифатил да биде заеднички кандидат за претседател на државата, потенцираше оти истата покажува дека СДСМ е на исклучително

Предложени повеќе кандидати за претседател од СДСМ, меѓу кои Стево Пендаровски и други поранешни…

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска одговорајќи на новинарско прашање околу кандидатите за претседател на државата, посочи дека има повеќе еминентни можни кандидати кои се предложени. Напомена дека и актуелниот претседател

Димитар Ковачевски очекува Предлог-законот за рестриктивни мерки повторно да го помине владиниот…

Поранешниот претседател на Владата и актуелен претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, очекува Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за рестриктивни мерки повторно да го помине владиниот филтер и да биде доставен во

Димитар Ковачевски: “Му оддадовме почит на маестро Александар Џамбазов“

Поранешниот претседател на Владата и актуелен претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, денес присуствуваше на настанот „За Маестрото“ со кој на македонскиот композитор и диригент, Александар Џамбазов, по повод роденденот, му беше оддадена

Средба Димитар Ковачевски – Арбен Таравари: Тема политиките за исполнување на членството во ЕУ…

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, во седиштето на партијата денеска имал средба со претседателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари, на која, како што наведува во објавата на социјалната мрежа Фејсбук, разговарале за

Димитар Ковачевски: “Јован Митрески ќе ја извршува функцијата посветено и одговорно, во интерес на…

Премиерот во оставка и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски му го честиташе изборот на Јован Митрески за претседател на македонското Собрание и му посака успех во работата. „Уверен сум дека Митрески ќе ја извршува функцијата