Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Доњецк

Русите тврдат дека влегле во Северск, Украинците потврдија артилериски напади врз градот

Русија продолжува да ја напаѓа источна Украина во обид да ја преземе контролата врз провинцијата Доњецк Руските и проруските сили влегле во Северск, во областа Доњецк, јавува во средата руската агенција ТАСС, додека украинската армија

Проруски суд во Доњецк обвини за „платенички активности“ уште двајца Британци, заробени во април во…

Уште двајца британски доброволци во украинската армија, кои биле заробени од руските сили во април, прорускиот суд во Доњецк ги обвини за „платенички активности“, јави британската телевизиска мрежа Би-Би-Си. Станува збор за Дилан Хили и

“НЕМА ПРЕДАВАЊЕ!“ – Зеленски упати моќна порака до украинскиот народ: “Украинската војска ќе…

Официјален Киев бара 1.000 топови, 300 ракетни фрлачи, 500 тенкови, 2.000 оклопни возила и 1.000 беспилотни летала од своите сојузници за да победи во војната. Во редовното ноќно обраќање до нацијата, украинскиот претседател Володимир

Првиот човек на руската дипломатија, Лавров тврди: “Сепаратистите имаат право да осудуваат платеници…

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров тврди дека Народна Република Доњецк (ДНР) има право да изрекува смртни казни за платеници, тврдејќи дека извршиле злосторства достојни за казна. Реакцијата доаѓа по пресудата на

ЗАСТРАШУВАЧКИ БРОЈКИ – Администрацијата на областа Доњецк објави колку луѓе го загубиле…

Администрацијата на регионот Доњецк денес соопшти дека во Мариупол биле убиени повеќе од 22.000 луѓе. Според прелиминарните податоци, повеќе од 50.000 луѓе биле насилно депортирани од Мариупол во Русија и на териториите на областа Доњецк

Последната битка за Северодњецк! Зеленски со драматично обраќање до Украинците: “Овде се решава…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и се обрати на јавноста со информација дека конфликтите за градот Северодњецк, кои траат веќе 14 дена, во кои јужниот дел на градот неколку пати преминувал од руски во украински раце и обратно,

“Бомбардирањето на Киев е потсетување дека војната се уште трае“ – остри закани од Владимир…

Претседателот на Русија, Владимир Путин упати остри закани до Украина, велејќи дека руските војници во иднина ќе таргетираат се што досега не е таргетирано поради најавата за испорака на ново оружје што ќе го добие украинската армија. 

Властите во Украина тврдат: “Крвникот од Сирија“ доби две големи задачи во Источна Украина, има рок…

Руските вооружени сили напредуваат во неколку области северно од градот Славјанск во источна Украина, откако го завршија прегрупирањето на војниците. Оваа инфромација ја соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина. Во

Гувернерот на Доњецк тврди: “Русија се обидува да окупира два клучни града во регионот“

Руските вооружени сили во источна Украина се обидуваат да навлезат на југ и да ги окупираат Краматорск и Славјанск, клучни градови во Доњецк, соопшти гувернерот на регионот. „Фронтот Лиман и Изум се главните области од кои непријателот

КАДЕ ИСЧЕЗНАА КОМАНДАНТИТЕ НА АЗОВ ОД МАРИУПОЛ? РУСИТЕ БЕСНИ, НЕ СЕ МЕЃУ ВОЈНИЦИТЕ КОИ СЕ ПРЕДАЛЕ!

Лидерот на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин, изјави дека украинските команданти од Азовстал во Мариупол не се меѓу оние кои досега се предале. И сепаратистите и руското Министерство за одбрана објавија дека се