Активен Таг

КФОР

Јенс Столтенберг: “НАТО размислува за постојано зголемување на војниците во Косово“

НАТО размислува за постојано зголемување на бројот на војници во Косово за да ги држи тензиите под контрола, порача во понеделникот генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. НАТО испрати стотици дополнителни војници на Косово од

НАТО ГО ЗАЈАКНУВА ПРИСУСТВОТО НА КОСОВО – Првиот контингент од 200 војници пристигна денес

Првиот контингент од 200 британски војници денес пристигнаа во Косово како засилување на мировната мисија на силите на НАТО во Косово (КФОР), соопшти вечерва Алијансата.  Во соопштението се наведува дека распоредувањето на

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во КФОР по ескалацијата на тензиите на…

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето на врховниот командант на сојузниците за Европа и одобрението од

Уште еден контингент албански војници се приклучи на мисијата КФОР (НАТО) на Косово

Министерот за одбрана на Албанија, Нико Пелеши, објави дека уште еден контингент албански војници се приклучил на мисијата КФОР на Косово. Според него, ова јасно ја покажува решеноста на Албанија да го заштити мирот во Косово и

Додека Албин Курти гордо се пофали дека Косово го опремил со моќни дронови, НАТО буквално ‘му…

Мировните сили на Косово (КФОР) предводени од НАТО во понеделникот ја предупредија Приштина по купувањето турски вооружени беспилотни летала, потсетувајќи ја дека само тие се одговорни за нејзиниот воздушен простор. Ова соопштение на

ВИДЕО | ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ НА КОСОВО – Србите развија огромно знаме на улиците, Емануел Макрон…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, предупреди во средата на „одговорноста на косовските власти“ во врска со влошувањето на ситуацијата во Косово, по жестоките судири во кои беа повредени 30 војници на НАТО (КФОР). „Очигледно е

ЕСКАЛАЦИЈА НА КОНФЛИКТОТ – НАТО испраќа нови војници во Косово, застрашувачка најава од Кремљ:…

НАТО во вторникот објави дека испраќа дополнителни сили во Косово по судирот меѓу КФОР и српските демонстранти. Во судирите во понеделникот беа повредени 30 војници на НАТО (КФОР) и 52 демонстранти. Европската унија и Северноатлантскиот

ВИДЕО | Драматични снимки се шират од Косово – врисоци, пукотници, а повредените членови на…

Најмалку 53 лица се повредени во понеделникот попладне во општина Звечан на северот на Косово во судирот помеѓу силите на КФОР и демонстрантите кои се противат на доаѓањето на градоначалниците Албанци избрани на спорните изборите што беа