Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Мариупол

Азовстал повеќе нема да постои !? Висок Руски политичар открива каква ќе биде судбината на местото…

Русија планира да ја замени тешко оштетената фабрика за челик Азовстал во освоениот украински пристанишен град Мариупол или со индустриски парк или со зона за одмор, соопшти во средата висок политичар од Москва. Вицепремиерот Марат

Морничав извештај од ‘градот на духовите’ – Добредојдовте во окупираниот Мариупол:…

Еден месец по завршувањето на опсадата на фабриката за челик Азовстал во Мариупол, која го означи падот на крајбрежниот град во руски раце, животот продолжува но без пристап до некои основни потреби. Оние кои останаа во градот беа главно

ФОТОГАЛЕРИЈА – Објавени досега невидени морничави сцени од скривниците на фабриката Азовстал:…

Импровизираните стапчиња за перење, спомен одбележјата паднатите херои и креветите направени од дрвени палети ги откриваат речиси неразбирливите услови во кои живееле бранителите на фабриката за челик Азовстал во разурнатиот град Мариупол

ЗАСТРАШУВАЧКИ БРОЈКИ – Администрацијата на областа Доњецк објави колку луѓе го загубиле…

Администрацијата на регионот Доњецк денес соопшти дека во Мариупол биле убиени повеќе од 22.000 луѓе. Според прелиминарните податоци, повеќе од 50.000 луѓе биле насилно депортирани од Мариупол во Русија и на териториите на областа Доњецк

Повеќе од 200 тела на украински борци се уште ‘лежат’ на улиците во Мариупол –…

Телата на украинските борци убиени во опсадата на фабриката за челик Азовстал во јужниот град Мариупол се уште се на местото на конфликтот, соопшти во неделата поранешниот командант на украинскиот баталјон Азов. Максим Зорин кажа дека

Киев бара размена, Москва сака да им суди! Повеќе од 1.000 војници од Мариупол префрлени во Русија:…

Повеќе од 1.000 украински војници, кои се предале во Мариупол, поради истрагата се префрлени во Русија, тврди близок извор до полицијата, објави медиумската агенција ТАСС. „Над 1.000 луѓе од фабриката Азовстал се префрлени во Русија. Со

“Путин се откажа од уште една голема цел!?” – Стравот од новото моќно оружје на…

Црноморската флота на Русија се повлече 100 километри од брегот кој е под контрола на Украина, дел од Миколаев преку Одеса до романскиот брег, извести во понеделникот украинската морнарица. Ова е важна вест бидејќи го намалува

На Мариупол му се заканува страшна епидемија !? Градоначалникот предупреди на пробелми со водата за…

Недостигот од вода за пиење во Мариупол сега е на критично ниво, вели советникот на градоначалникот. Петро Андрушенко кажа дека луѓето мора да се регистрираат за да добијат вода за пиење и дека можат да ја добијат на секои два дена.

Русите на окупираните територии масовно делат руско државјанството, а се споменува и датум за…

Планот на Владимир Путин е да го окупира целиот регион Донбас и областите Запорожје и Херсон, велат западните разузнавачки служби, повикувајќи се на нивни извори во Москва. Потоа, планот е најверојатно припојување на овие територии кон

“ОВА Е РЕЦЕПТ ЗА КАТАСТРОФА“ – Пентагон зачудено следи што се случува во Донбас и тврди:…

Руската војска, претепана и деморализирана по тримесечната војна, ги прави истите грешки во својата кампања за окупација на делови од источна Украина што ја натера да се откаже од напорите да ја окупира целата земја, тврдат некои високи