Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Мевлут Чавушоглу

Чавушоглу понуди помош од Турција за намалување на тензиите меѓу Србија и Косово

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу разговараше со своите колеги од Србија и Косово, пред кои ја изрази подготвеноста на Турција да помогне во намалувањето на тензиите меѓу нив, јави турската приватна телевизија НТВ.

Чавушоглу: Турција со сите разговара исто, Додик е член на Претседателството сакале или не

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска во Сараево изјави дека Турција е непристрасна кога станува збор за прашањата во БиХ, дека исто разговара со сите и дека Милорад Додик е член на Претседателството на БиХ

“ГОСПОДИНЕ ЛАВРОВ, ШТО СЕ РУСИЈА УКРАДЕ ОД УКРАИНА !?“ – Храбар украински новинар му постави…

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров денес во Анкара се сретна со неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу. По средбата, рускиот и турскиот колега одржаа заедничка прес-конференција. Според медиумската агенција

Први детали од состанокот на Лавров со Чавушоглу во Анкара – шефот на руската дипломатија…

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров денес по средбата со турскиот колега Мевлут Чавушоглу соопшти дека т.н. „спцеијална воена операција“ во Украина напредува според планот. „Специјалната воена операција напредува

Чавушоглу го пречека Лавров во Анкара: Шефовите на турската и руската дипломатија ќе разговараат за…

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу денес во Анкара го пречека неговиот рускиот колега Сергеј Лавров. Предвидено е министрите да разговараат за билатералните односи, како и за ситуацијата во Украина и Сирија.

Финска и Шведска испраќаат делегации во Анкара поради преговорите за нивното членство во НАТО!

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, потврди дека претставниците на земјата утре во Анкара ќе се сретнат со делегациите на Финска и Шведска на разговори за членството на овие две земји во НАТО. Претходно, финскиот

БЛИНКЕН – ЧАВУШОГЛУ: „ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ПОКАЖА ДЕКА САД И ТУРЦИЈА ТРЕБА УШТЕ ПОДОБРО ДА…

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, се заблагодари на Турција за нејзината солидарност во однос на воено разурнатата Украина и рече дека САД, Република Турција и сите сојузници покажаа силна поддршка за Украина, јавува

НАТО ОДГОВОРИ НА СТАВОТ НА ЕРДОГАН – “Султанот“ упати остро НЕ за Шведска и Финска но му…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги повика турските власти јасно да се изјаснат и да го заземат својот став за влезот на Финска и Шведска во одбранбениот сојуз со доза на резерва. „Турција е важен сојузник и треба да се

ТУРЦИЈА КАТЕГОРИЧНА – “Не се закануваме и не уценуваме но ова се нашите услови за влез на…

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу денес изјави дека Турција ќе го поддржи членството на Шведска и Финска во НАТО доколку престанат да ги поддржуваат терористичките организации во нивните земји, да обезбедат јасни

Турција го затвори воздушниот простор за руските авиони кои летаат за Сирија

Турција го затвори воздушниот простор за руските воени и цивилни авиони кои летаат за Сирија, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Тој потенцираше дека Турција не учествува во санкциите против