Активен Таг

НАТО

НАЈБРЗАТА РАТИФИКАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА – Столтенберг порача: “Финска формално ќе влезе во НАТО…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер,г денеска во Брисел соопшти дека Финска формално ќе се приклучи на Алијансата за неколку дена. Во видеото објавено на каналот на НАТО на Јутјуб, Столтенберг порача дека приклучувањето на

Честитки од британскиот министер за одбрана за годишнината од членството на земјава во НАТО

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска преку видео-конференциска врска разговараше со нејзиниот британски колега Бен Валас, кој и упати честитчки за годишнината од членството на Северна Македонија во НАТО. Како што

На северот од Европа се раѓа нова и моќна воздушна сила: “Имаме над 300 борбени авиони, знаете ли за…

Земјите од северот на Европа се зближуваат во одбраната од воздух. „Силата на нашата заедничка нордиска флота е споредлива со воздухопловните сили на армиите на некои од големите европски земји“, коментираше командантот на данските

КРАЈ НА НЕУТРАЛНОСТА – Шведскиот парламент го усвои законот за пристапување во НАТО додека се…

Во средата шведскиот парламент официјално го одобри законот со кој ќе и се овозможи на земјата да се приклучи на НАТО откако нејзината апликација ќе биде ратификувана од сите 30 членки на алијансата, пишува медиумската агенција Reuters.

ОБЈАВЕНИ ДОКУМЕНТИ ОД ТАЈНИОТ РУСКИ ПЛАН! Оваа земја е следна на мета: Вклучена е и православната…

Руската безбедносна служба креираше таен план за дестабилизација на Молдавија под името „Стратешки цели на Руската Федерација во Република Молдавија“.  Во тајниот план се наведува дека за постигнување на оваа цел ќе бидат искористени

Дали Украина конечно ќе го добие тоа што го бара со месеци од Западот !? По Послка и друга членка на…

„Западните земји разговараат дали да испратат борбени авиони во Украина“, изјави во четвртокот премиерката на Данска, Мете Фредериксен за тамошните медиуми. „Ова е нешто за што разговараме во групата сојузнички земји, тоа го сака

ОДЛУКАТА НА ВЕКОТ – “Сега е јасно. Путин се подготвува за нуклеарна пресметка! Има четири…

„Руското соборување на американскиот дрон претходниот ден беше намерна провокација. Ова е загрижувачки инцидент и се чини дека ваквото однесување е предодредено да се влоши и е безначајно во споредба со насоката што би можела да одат

БЕЗБЕДНОСНИ МЕРКИ – Брисел има сериозна и голема стратегија со која ќе ги ‘уништи’…

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан неодамна изјави дека е неопходно да се зајакне европската одбранбена димензија. Европската унија го прави тоа, но без Орбан, затоа што, Унгарија нема море и нема морнарица. Во петокот Европската

Петровска: “Веќе се разговара со која од земјите членки на Алијансата ќе развиеме подетална…

Претставник на НАТО Алијансата дојде за да ја скенира ситуацијата и состојбата со капацитетите на институциите кои се вклучени во борбата против хибридните закани. Веќе се разговара со која од земјите членки на Алијансата ќе развиеме

ДАЛИ КОНЕЧНО ЌЕ ИМА ДОГОВОР ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО: Што се договорија Шведска, Финска и Турција ?

„Турција денеска во Брисел потври дека Шведска и Финска презеле конкретни чекори на барањата на Анкара во однос на исполнувањето на условите за пристапување во Алијансата и дека трите земји повторно ќе одржат средби“, изјави главниот