Активен Таг

НАТО

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО “ПРИТИСКААТ“ ВИКТОР ОРБАН ДОПОЛНИТЕЛНО – Сенатори ќе ја посетат Унгарија…

Делегација од американскиот Конгрес в недела ќе ја посети Унгарија за да изврши притисок врз Будимпешта да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО кога унгарскиот Парламент повторно ќе се состане по зимскиот распуст,

Олаф Шолц: “Берлин ќе ја исполни одбранбената цел на НАТО од два отсто. Ова е итно потребно, не…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денес изјави дека одбранбените компании можат да сметаат на неговата Влада дека ќе ги зголеми воените трошоци и ќе ја исполни својата обврска да издвои два отсто од БДП за НАТО. Олаф Шолц вели дека

Жозеп Борел го “спушти“ Доналд Трамп на земја: “НАТО не може да зависи од расположението на…

„НАТО не може да биде воен сојуз кој зависи од расположението на претседателот на САД“, посочи денес високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел, во врска со изјавата на поранешниот претседател

Доналд Туск на прашањето што ќе се случи ако победи Доналд Трамп испрати јасен одговор: “Сите за…

Нема алтернатива за партнерството меѓу Европа, НАТО и Соединетите Американски Држави за справување со растечките безбедносни ризици, посочи премиерот на Полска, Доналд Туск, во понеделникот, додека расте стравот од повлекување на САД од

Европа се подготвува за застрашувачко сценарио: Најголемата закана наскоро би можела да стане…

Белата куќа ги отфрли коментарите на Доналд Трамп дека ќе ја охрабри Русија да ги нападне сојузниците во НАТО кои не ги исполнуваат своите финансиски обврски како „страшни и непромислени“. На предизборниот митинг во Јужна Каролина во

12 лаги на Владимир Путин разоткриени со само една објава: Погледнете што се излажа во интервјуто со…

Поранешниот руски олигарх, некогаш најбогатиот човек во Русија и близок соработник на Владимир Путин, а сега негов критичар во прогонство, Михаил Ходорковски, на социјалната мрежа Х (Твитер) објави објаснувања за сите лаги кои

Јенс Столтенберг: “Европејци, зголемете го производството на оружје!“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги повика Европејците да го засилат производството на оружје за да ги зголемат испораките за Украина и да ги надополнат сопствените резерви, во интервју објавено во германските медиуми во

УНГАРИЈА ПОВТОРНО НА ТЕСТ – Истакнати американски претставници вршат притисок врз Будимпешта…

Високи американски пратеници рекоа дека сакаат Унгарија веднаш да го одобри шведското членство во НАТО, предупредувајќи во четвртокот дека Будимпешта ризикува трајно да ги оштети нејзините односи со Вашингтон ако не дејствува, една недела

“НА БАЛКАНОТ ЌЕ БИДЕ ТЕНЗИЧНО!“ – Драматично предупредување од врховниот командат на Романија:…

„Романија не е подготвена за потенцијална војна со Русија и мора да се подготви“, порача првиот човек на вооружените сили на таа земја. „Да, населението на Романија, како и целото население на Европската унија, Европа, мора да биде

ВЛАДИМИР ПУТИН ЗА ПРВПАТ ПАТУВА ВО ЗЕМЈА-ЧЛЕНКА НА НАТО ПО ВОЈНАТА – Еве зошто претседателот…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, ќе ја посети Турција на 12. февруари за да се сретне со својот колега Реџеп Таип Ердоган, потврди турски официјален претставник за медиумската агенција Reuters во средата, што воедно претставува