Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

преговори

Гир: Ако не го смените Уставот преговарачкиот процес ќе запре и ќе се чека решавањето на ова прашање

Преговорите се отворени и скринингот започна. Одржувањето на наредната меѓувладина конференција зависи од билатералниот договор меѓу двете засегнати земји. Ако не ги направите уставните измени веројатно преговарачкиот процес ќе запре и ќе

Францускиот предлог објавен на веб страницата на Владата

На владината веб страница поладнево е објавен францускиот предлог за отстранување на бугарското вето и за старт на преговорите за членство на Република Северна Македонија во Европската унија. Францускиот предлог во интегрална форма беше

САД: Преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија да започнат што е можно побргу 

Американската Влада излезе со став во однос на неизвесноста околу започнувањето на претпристапните преговори меѓу Северна Македонија и ЕУ, а по неуспешниот Самит ЕУ-Западен Балкан неделава во Брисел. За Вашингтон, веродостојноста

Претседателот на украинскиот парламент дециден: “Територијалниот интегритет на Украина никогаш, ама…

„Територијалниот интегритет на Украина никогаш нема да биде предмет на преговори со Русија“, предупреди претседателот на украинскиот парламент, Руслан Стефанчук. „Прашањето за украинскиот суверенитет, независност и територијален

Зеленски тврди: “Се уште сум одлучен, без разлика дали би сакал или не. Подготвен сум за директни…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, претходниот ден изјави дека се уште е подготвен да разговара со претседателот на Русија, Владимир Путин без посредник. „Сè уште сум одлучен во таа намера, без разлика дали би сакал или не. 

Советник на претседателот на Украина: “Дали е можно да се преговара со земја која секогаш лаже…

Советникот на украинскиот претседател и преговарач Михајло Подољак во саботата изјави дека на каков било договор со Русија не може да му се верува и дека инвазијата на Москва може да се запре само со сила. „Секој договор со Русија не

Финска и Шведска испраќаат делегации во Анкара поради преговорите за нивното членство во НАТО!

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, потврди дека претставниците на земјата утре во Анкара ќе се сретнат со делегациите на Финска и Шведска на разговори за членството на овие две земји во НАТО. Претходно, финскиот

Арестович: „САД и Русија започнаа дијалог за Украина, но пред преговорите сакаме контраофанзива!“

Советникот на украинскиот претседател, Олексеј Арестович, рече дека Украина нема планови да започне мировни преговори пред да започне контраофанзива на истокот и југот од земјата. Арестович во разговорот со Марк Фејгин се осврна на

Петков го повика Радев да свика Совет за национална безбедност за преговорите со Македонија! (Видео)

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална безбедност за состојбата на преговорите меѓу Бугарија и Македонија. Како што јави

ЕРДОГАН НЕ ПОТКЛЕКНА: ТУРЦИЈА ГО БЛОКИРАШЕ ПРИСТАПУВАЊЕТО НА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО!

Турција го блокираше почетокот на преговорите за прием на Финска и Шведска во НАТО, јави ДПА. Претходно денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини двете земји, особено Шведска, дека се рај за „терористите на