Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Сашо Мијалков

Адвокатот на Мијалков: „Не постоеше ниту еден материјален доказ за ваква пресуда, за мојот клиент.“

Апсолутно не сме задоволни и ќе ја обжалиме пресудата во законскиот рок, кога ќе го добиеме писмениот оправок и кога ќе ги изанализираме причините поради кои е донесена пресудата, изјави адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, по денешната

Никола Груевски доби седум, Орце Камчев една и Мијалков една година и три месеци затвор за случајот…

Со донесената пресуда од страна на првостепениот суд во целост се потврди тезата на Обвинителството дека обвинетиот Никола Груевски и останатите обвинети, Сашо Мијалков, Ненад Јосифовиќ, Јордан Камчев и Ристо Новачевски, го сториле

Се запленува имот во предметот Империја

Во рамки на истражната постапка во предметот „Империја“, во текот на вчерашниот и денешниот ден до Основниот кривичен суд Скопје доставени се шест барања за определување на привремена мерка забрана за оттуѓување и располагање со

Стејт Департментот: Постапките на Груевски и Мијалков го поткопаа владеењето на правото

Американскиот Стејт департментот ги стави на црната листа за патување поранешниот премиер на Република Македонија Никола Груевски и екс директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков, како и нивните

Кривичниот суд донесе одлука да се замрзнат трите луксузни стана во „Панорама“ кои се чувале за…

По барање на обвинителката Лиле Стефанова, застапник на обвинението во случајот „Плацoви на Водно“, Основниот Кривичен суд – Скопје донесе одлука да се замрзнат трите луксузни стана во „Панорама“ на Водно, кои според искази на дел од

Мијалков: Судот да им поклони верба на доказите

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, обвинет во предметот „Плацови на Водно“, на денешното рочиште за овој случај побара од судот да и верува на фактичката состојба, односно на доказите изведени во тек на главната расправа кои

Груевски преку посредник ја добил фирмата Сирах Лимитед

Бизнисменот Александар Ивановски, (Алек Теранова) од Ненад Јосифовиќ, обвинет во случајот „Плацеви на Водно” за потребите на Никола Груевски се интересирал дали има странска компанија која би се занимавала со дејности од областа на

Мечката заигра пред руска врата: Сергеј Самсоненко сведочеше во случајот „Плацови на Водно“

Рускиот бизнисмен и почесен конзул на Русија во Битола, Сергеј Самсонеко сведочеше на денешното рочиште за случајот „Плацови на Водно”, при што посочи дека неговата сопруга е сопственик на фирмата „Лајв кер центар“, која го поседува плацот

Омикронот го „уништи“ имунитетот на Орце: По втор пат во 30 дена Камчев е позитивен на Ковид-19,…

Јордан Камчев, обвинет во случајот „Плацови на Водно” по втор пат од кога е почнато судењето за овој судски процес е позитивен на вирусот Ковид-19. Поради оваа причина се одложи и денешното рочиште каде беше предвидено сослушување на

Судењето за случајот „Плацови на Водно“ продолжува на 18 февруари

Следното рочиште за случајот „Плацови на Водно“, е закажено за 18 февруари. На денешното рочиште за овој предмет беше сослушан и поранешниот советник во Советот на Град Скопје, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски, кој ја