Активен Таг

Северен тек

“ЕДНА РАБОТА СУГЕРИРА ДЕКА ТОЈ Е ВМЕШАН!“ – Познат украински бизнисмен е поврзан со нападот на…

Разузнавачките агенции кои ги истражуваат нападите на гасоводите „Северен тек“ се обидуваат да утврдат дали со истите е поврзан и познат украински бизнисмен, пишува угледниот весник The Telegraph. Овој поединец, чие име е познато на

ШЕСТ ЛИЦА ГО “КРЕНАЛЕ ВО ВОЗДУХ” ГАСОВОДОТ СЕВЕРЕН ТЕК – Германските истражители…

Германските истражители го идентификуваа бродот од кој беше извршено пренасочувањето на гасоводот "Северен тек", трагите водат до компанија во сопственост на Украинци, пишуваат германските медиуми. Бродот бил изнајмен во Полска, се

Украина демантира: “Немаме никаква врска со нападите на гасоводите Северен тек!“

Еден од најблиските соработници на претседателот на Украина, Михајло Подољак, негираше вмешаност на украинските воени сили во саботирањето на гасоводите „Северен тек“. „Украина нема никаква врска со инцидентот во Балтичкото Море

Официјален Кремљ се огласи за ‘Северен тек’: “Мириса на монструозно злосторство!“

Портпаролот на Кремљ реагираше на веста објавена од весникот NewYork Times, која кажува дека американското разузнавање сугерира дека нападот на гасоводот „Северен тек“ го извршила проукраинска група. „Американските функционери одбија да

“ПРОУКРАИНСКА ГРУПА“ ГО ИЗВЕЛА НАПАДОР ВРЗ СЕВЕРЕН ТЕК !? Објавени нови разузнавачки информации:…

Новите разузнавачки информации сугерираат дека проукраинска група извршила напад врз гасоводите „Северен тек“ минатата година, пишува New York Times и додава дека ова е чекор кон утврдување одговорност за саботажата на рускиот гасовод.