Активен Таг

Сирија

Зеленски “удри“ по сојузниците на Путин: Украина воведува санкции против Башар Асад

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски воведе санкции против сирискиот претседател Башар Асад, стои во декретот објавен денеска на веб-страницата на украинскиот претседателски кабинет. Во документот се наведува дека Асад подлежи

НОВ БИЛАНС ЗА ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА – Бројот на жртви достигна речиси 48.000 луѓе!

Турските власти денеска соопштија дека бројот на загинати во разорните земјотреси од минатиот месец достигнал 47.975 лица. Директорот на Дирекцијата за катастрофи и вонредни состојби (АФАД), Јунус Сезер, на прес-конференција соопшти