Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Тедрос Аданом Гебрејесус

СЗО ги прогласи мајмунските сипаници за глобална вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) ја прогласи епидемијата на мајмунски сипаници за глобална здравствена вонредна состојба. Овој став е изграден на крајот од вториот состанок на Комитетот за итни случаи на вируси на СЗО.

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Во голем број американски градови вчера и денеска се одржува протести поради вчерашната одлука на Врховниот суд за поништување на федералното право на абортус, што беше воведено со пресуда стара 50 години. Тоа значи дека милиони

Тедрос: Многу сум разочаран од одлуката на САД за абортусот

Генералниот секретар на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека е многу разочаран од одлуката на Врховниот суд на САД да ја поништи историската пресуда со која се легализираше абортусот во САД.

СЗО препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници: “1.600 потврдени инфекции во 39…

Светската здравствена организација (СЗО) има информации дека од почетокот на годината е потврдена мајмунска сипаница кај 1.600 луѓе, а сомнителни се уште 1.500 случаи во 39 земји, соопшти директорот, Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој

СЗО: “Се сомневаме дека мајмунската сипаница со месеци незабележливо се шири!“

Светската здравствена организација (СЗО) се сомнева дека бројот на заразени со мајмунски сипаници се зголемува незабележано со месеци, а можеби и со години. Тие денеска објавија дека 550 лица во 30 земји во светот ја имаат оваа заразна

Шефот на СЗО наведува три можни сценарија за пандемијата: Најверојатното е дека пандемијата…

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави ажуриран план за ковид-19, во кој се наведени три можни сценарија за пандемија до крајот на оваа година, а нејзиниот лидер верува дека најверојатната е дека сериозноста на болеста ќе се

СЗО формираше нов центар за обука за производство на вакцини против коронавирус

Светската здравствена организација денес објави дека основала центар за обука во Јужна Кореја за земјите со низок и среден приход кои сакаат да произведуваат свои вакцини и лекови против коронавирусот. Новиот центар за обука беше

Извршниот директор на Модерна тврди дека постојат сигурни индикации дека пандемијата е во завршна…

Извршниот директор на фармацевтската компанија Модерна, Стефан Бансел, во интервју за CNBC рече дека е разумно да се претпостави дека веројатно се приближуваме до последната фаза на пандемијата. „Мислам дека тоа е разумно сценарио“,

Генералниот директор на СЗО со ново тврдење: Пандемијата може да заврши оваа година но само под еден…

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека акутната фаза на пандемијата со вирусот Ковид-19 може да заврши оваа година, но дека постои услов, а тоа е 70 отсто од светското население да се вакцинира до средината на

СЗО: Се уште е рано за крај на пандемијата, се очекуваат нови мутации и варијанти на вирусот…

Главниот научник на Светската здравствена организација (СЗО), Соумиа Сваминатан, денес изјави дека светот сè уште не е готов со пандемијата на вирусот Ковид-19, бидејќи се појавуваат нови варијанти на вирусот. Видовме како вирусот