Активен Таг

Унгарија

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО “ПРИТИСКААТ“ ВИКТОР ОРБАН ДОПОЛНИТЕЛНО – Сенатори ќе ја посетат Унгарија…

Делегација од американскиот Конгрес в недела ќе ја посети Унгарија за да изврши притисок врз Будимпешта да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО кога унгарскиот Парламент повторно ќе се состане по зимскиот распуст,

Претседателката на Унгарија Катлин Новак поднесе (не)очекувана оставка

Претседателката на Унгарија, Каталин Новак, поднесе оставка поради протестите поради нејзиното помилување на маж осуден за сексуална злоупотреба на деца. Претседателката Каталин Новак со денови се соочува со зголемен притисок да поднесе

УНГАРИЈА ПОВТОРНО НА ТЕСТ – Истакнати американски претставници вршат притисок врз Будимпешта…

Високи американски пратеници рекоа дека сакаат Унгарија веднаш да го одобри шведското членство во НАТО, предупредувајќи во четвртокот дека Будимпешта ризикува трајно да ги оштети нејзините односи со Вашингтон ако не дејствува, една недела

“САМО ОД ОВА СЕ ПЛАШЕВМЕ…“ – Виктор Орбан се правда: “Добив гаранции дека унгарските…

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, бранејќи ја својата одлука да се откаже од ветото за помошта за Украина, тврди дека добил гаранции дека средствата од европскиот Буџет наменети за Унгарија, кои се замрзнати, нема да завршат во Украина.

КАКО ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО СКРШИ ВИКТОР ОРБАН – Џорџија Мелони го покани во луксузен хотел, а…

„Токму кога помисли дека е надвор, тие го повлекоа внатре“ - со цитат од култниот филм „Кум III“ започнува написот на угледниот весник Politico за „здробењето“ на отпорот на Виктор Орбан кон пактот за помош на Украина. Потребна беше

ФОТО | Додека ЕУ го обработуваше Виктор Орбан, улиците на Брисел гореа и нов проблем затропа на…

На Самитот во Брисел лидерите на земјите-членки на Европската унија успеаја да ја решат последната пречка и да донесат одлука за пакетот макроекономска помош за Украина, во вкупна вредност од 50 милијарди евра. Последната пречка за таа

ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО СКРШИ ВИКТОР ОРБАН – Во Брисел падна голем договор: Украина добива се што…

Лидерите на сите 27 земји-членки на Европската унија на вонредниот Самит во Брисел постигнаа договор за пакет помош за Украина во износ од 50 милијарди евра, објави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

“ИМАМЕ МЕТОДИ НА ВЛИЈАНИЕ ЗА КОИ СМЕ ПОДГОТВЕНИ ДА ГИ ИСКОРИСТИМЕ!“ – САД со остра порака до…

Амбасадорот на САД во Унгарија, Дејвид Пресман, го обвини премиерот на оваа земја, Виктор Орбан, дека води политика која наводно им служи на руските интереси и му штети на НАТО и се закани дека официјален Вашингтон може да искористи

“ОВДЕ НЕМА ИТЕН СЛУЧАЈ!“ – Унгарија не брза да го ратификува одобрувањето на членството на…

Претседателот на парламентот на Унгарија во четвртокот изјави дека нема итност во одобрувањето на членството на Шведска во НАТО, а по ратификацијата на Турција, Будимпешта останува единствената која го кочи пристапниот процес.

И Владата на Унгарија го поддржува членството на Шведска во НАТО – Виктор Орбан објави:…

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, на социјалната мрежа X (Твитер) објави дека на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во телефонски разговор му рекол дека унгарската Влада го поддржува членството на Шведска во НАТО.