Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Шри Ланка

Протест против владината репресија на Шри Ланка

Стотици граѓани на Шри Ланка денеска протестираа против владината репресија и примената на Законот за вонредна состојба против демонстранти. Протестот го предводеа верски и синдикални лидери. Демонстрантите во Коломбо одржаа протестен

Шри Ланка: Демонстрантите ја напуштаат претседателската палата

Демонстрантите во Шри Ланка ја напуштаат претседателската палата и кабинетот на премиерот кои претходно ги окупираа, јави индиската телевизија NDTV. – Ги напуштаме претседателската палата, претседателскиот секретаријат и кабинетот на

Претседателот на Шри Ланка не ја поднесе ветената оставка

Претседателот на Парламентот на Шри Ланка Махинда Јапа Абејвардена чека на писмото со оставка од претседателот Готабаја Раџапакса, соопшти информативниот портал „Њуз фрст“ повикувајќи се на изјава на претседателот на Собранието.

Блинкен: Руската блокада на украинското жито можеби придонесе и за немирите во Шри Ланка

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека руската рестрикција на украинското жито можеби придонела за немирите во Шри Ланка, а најверојатно ќе покрене и други кризи. – Гледаме како влијанието на руската агресија се

Раџапакса: Го замолив Путин за кредитна поддршка за увоз на гориво

Претседателот на Шри Ланка, Готабаја Раџапакса тврди дека го замолил рускиот претседател Владимир Путин за помош за неговата земја за увоз на гориво. Разговорот меѓу двајцата претседатели бил за време на викендот, откако министерот за

Економијата на Шри Ланка целосно ПРОПАДНА, 11 луѓе загинаа чекајќи во редици за гориво

Економијата на Шри Ланка целосно пропадна, рече во средата премиерот Ранил Викремесинге, бидејќи нацијата погодена од кризата се соочува со сè пострашна ситуација бидејќи милиони луѓе се борат со недостиг на гориво, електрична енергија и

Викремесинге: Целосно е пропадната економијата на Шри Ланка

Премиерот на Шри Ланка, Ранил Викремесинге денеска изјави дека националната економија е „целосно пропадна“ поради недостиг од храна, гориво и електрична енергија. – Шри Ланка не е во можност да плати увезено гориво, дури и во готово,

АНАРХИЈА ВО ШРИ ЛАНКА: АВТОМОБИЛИТЕ НА ПОЛИТИЧАРИТЕ ПЛИВААТ ВО ВОДА, ДОДЕКА НИВНИТЕ ДОМОВИ ГОРАТ!…

Демонстрантите во Шри Ланка ги запалија домовите на 38 политичари за време на социјалните немири. Протестите, кои траат со недели, се сè понасилни, а безбедносните сили добија наредба да пукаат во оние кои ги загрозуваат животите и

ЕКОНОМСКИ ШОКОВИ: Шри Ланка е првата земја која не ја издржа глобалната криза, која држава е следна?

Шри Ланка е погодена од големи социјални немири, а некои економисти веруваат дека оваа земја е првото домино што падна пред светската должничка криза. Премиерот на оваа земја, Махинда Рајапакса, поднесе оставка поради протестите кои