Активен Таг

Јован Митрески

Закажана пленарна седница за Предлог на Законот за изменување на Законот за безбедност на…

Претседателот на Собранието, Јован Митрески, за попладнево закажа пленарна седница на која ќе се разгледува Предлог на закон за изменување на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, по скратена постапка.  Во интервјуза МИА,

Јован Митрески: “Попладнево ќе свикам итна собраниска седница за да се реши проблемот со возачките…

Претседателот на Собранието, Јован Митрески, попладнево ќе свика итна собраниска седница на која треба да се донесат измени на Законот за безбедност на сообраќајот и на други закони коишто ќе се однесуваат на важноста на возачките дозволи,

Димитар Ковачевски: “Јован Митрески ќе ја извршува функцијата посветено и одговорно, во интерес на…

Премиерот во оставка и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски му го честиташе изборот на Јован Митрески за претседател на македонското Собрание и му посака успех во работата. „Уверен сум дека Митрески ќе ја извршува функцијата

ФОТО | Јован Митрески попладнево ја презеде функцијата претседател на Собранието од Талат Џафери

Во Собранието попладнево се изврши примопредавањето на функцијата претседател на Собранието помеѓу стариот и нов спикер, Талат Џафери и Јован Митрески. По примопредавањето, досегашниот спикер и премиер на на техничката Влада, Талат

ФОТО | Јован Митрески избран за претседател на Собранието

Собранието денеска со 64 гласови „за“ и 40 „против“ го избра Јован Митрески за претседател на Собранието.  Јован Митрески, кој беше досегашен координатор на пратеничката група на СДСМ, ќе биде претседател на Собранието до изборот на нов