Активен Таг

8 март

Владимир Путин го честиташе Меѓународниот ден на жената, но се чини дека сосема заборави на…

Претседателот на Русија, Владимир Путин упати честитка по повод Меѓународниот ден на жената, кој денеска е голем празник во Русија, а особено упати благодарност на оние кои служат во вооружените сили. Руските новинари во егзил, како

ССМ: “Дискриминацијата на жените и родовите стереотипи се уште се присутни и актуелни во дел од…

Сојузот на синдикати на Македонија упати честитка по повод Меѓународниот ден на жената во која во име на сите жени бара поголема институционална поддршка за родова еднаквост и елиминирање на сите форми на родово базирано насилство и

Тренчевска: “Борбата за родова еднаквост не признава политичка припадност“

„Родовата еднаквост е борба за сите нас, таа не признава политичка припадност“, вели министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска во интервју за Студио 10 на ТВ 24. Таа потсетува дека денеска прв пат во историјата на

Пендаровски со честитка по повод 8. март, Денот на жената: “Потребно е да направиме повеќе за…

„Време е да создадеме општество во кое жените нема да треба постојано да вложуваат натчовечки напори за да го реализираат својот потенцијал“, порачува меѓу другото претседателот Стево Пендаровски во пораката по повод Меѓународниот ден на

Оливер Спасовски го честиташе Денот на жената и објави: “Во МВР 48 проценти од раководните позиции…

Во рамки на Министерството за внатрешни работи 48 проценти од раководните позиции им се доверени на жени. Исполнетноста на принципот на застапеност на жени на раководни позиции е евидентна и во рамки на Бирото за јавна безбедност, објави

8. март – Меѓународен ден на жената: Празник посветен на правата на жените и светскиот мир

Меѓународниот ден на жената – 8. март се прославува секоја година во сеќавање на протестот на текстилните работнички во Њујорк со барање за поголеми права, одржан на овој датум во 1857 година. Обединетите нации почнаа да го чествуваат