Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

НАТО

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Американскиот претседател Џо Бајден не може да се дозволи меѓу сојузничките од НАТО, една земја членка да „и се сили“ и да малтретира друга земја членка затоа што е поголема или како што е во случајот со Бугарија и Северна Македонија,

По големите руски закани, Европската унија бара “да се изгасне осигорувачот“ за Калининград: “Не, не…

Европската унија ќе се обиде да го „деескалира“ спорот со Русија за Калининград, тврдат високи дипломатски извори во Брисел. Од Европската комисија, како што објави Times, ќе биде побарано да ја „ублажи“ ситуацијата откако Литванија го

Москва предупредува, Сергеј Лавров тврди: “Европската унија и НАТО составуваат коалиција за војна…

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров денес повторно испука „отровни стрели“ кон Европа, обвинувајќи ја дека ги обединува европските земји против Русија. „Кога започна Втората светска војна, Адолф Хитлер собра значаен

Започна одбројувањето – Познато е кога Владимир Путин планира да го активира најсмртоносното…

Претседателот на Русија, Владимир Путин повторно упати застрашувачка закана. Овојпат кажа дека до крајот на годинава ќе ги распореди хиперсоничнитр ракети "Сармат" поради тензиите со НАТО. Претходно тој најави дека до овој понеделник ќе го

Остра порака на Еди Рама од Брисел: “Бугарија ги ‘киднапираше’ Албанија и Македонија!“

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денес пред почетокот на средбата на лидерите на Европската унија и земјите од Западен Балкан во Брисел изјави дека Бугарија ги „киднапирала“ Албанија и Северна Македонија. „Срамота е што земја членка на

Висок генерал од армијата на Финска тврди: “Финска е подготвена да војува со Русија доколку биде…

Финска се подготвува за руски напад со децении и би пружила силен отпор доколку тоа се случи, соопшти во средата воениот началник на вооружените сили. Скандинавската земја изгради голем арсенал. Но, освен воената опрема,

ПРОВОКАЦИЈА ИЛИ СЕРИОЗНА ЗАКАНА !? Естонија ја обвини Русија дека со хеликоптер го нарушува…

Естонија ја обвини Русија дека за првпат со хеликоптер го нарушила нејзиниот воздушен простор, што е многу провокативен потег пред големиот самит на НАТО. Балтичката држава, членка на НАТО Aлијансата, исто така соошти дека тековните

“РУСКАТА ЕВА БРАУН“ – Наводната љубовница на Владимир Путин во шопинг по недвижнини во срцето…

Се шпекулира дека љубовницата на рускиот претседател Владимир Путин има два нови луксузни домови во една од најмоќните земји членки на НАТО, Турција, барем така тврдат руски опозициски извори. 39-годишната освојувачка на

Турција нема(ше) никаква корист од НАТО, а напуштањето на Алијансата и ветува многу предности…

За 70 години членство во НАТО, Турција не доби ниту една предност, а единствениот аргумент за учество во воен блок е правото на вето во алијансата. НАТО без Турција значи низа предности за Анкара, пишува турскиот весник „Џумхуриет“.

Телефонски разговор Османи-Ан Линде за европската перспектива на Северна Македонија и апликацијата…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, оствари телефонски разговор со министерката за надворешни работи на Шведска, Ан Линде, на која, како што информираат, било разговарано за надворешно-политичките и безбедносните