Активен Таг

Украина

Рускиот тајкун Дерипаска бара да се стави крај на „државниот капитализам“!

Рускиот тајкун Олег Дерипаска денеска рече дека е време да се стави крај на „сиот овој државен капитализам“ и да се сменат политиките, бидејќи економијата на земјата се повлекува од ефектите на западните санкции поради нападот на Москва

Раст на цената на нафтата на светските берзи поради војната во Украина, цената околу 100 долари за…

На лондонскиот пазар во четвртокот, веднаш по рускиот напад на Украина, цената на барел нафта скокна на над 105 долари за барел, првпат по повеќе од седум години, но во петокот падна под тоа психолошки важно ниво. По големите осцилации

Забележан најголемиот пад на еропските берзи во изминатите седум месеци

На европските берзи денеска наутро цените на акциите паднаа на најниско ниво во изминатите седум месеци, бидејќи инвеститорите стравуваат од натамошна ескалација на тензиите меѓу Западот и Русија околу Украина. Индексот STOXX 600 на

Трамп со остри критики кон неговиот наследник Бајден: Овие санкции се ништо во споредба со инвазија…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп минатиот ден жестоко го обвини својот наследник Џо Бајден за лошо управување со украинската криза и излезе со тврдење дека Владимир Путин „никогаш немаше да постапи вака“ доколку тој денес

Володимир Зеленски: Засега не е потребна општа мобилизација на населението во Украина

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека воените резервисти примиле повик, но ја исклучил опцијата за генерална мобилизација откако Русија објави дека ќе испрати војска на истокот на Украина. Зеленски минатиот ден