Забележан најголемиот пад на еропските берзи во изминатите седум месеци

На европските берзи денеска наутро цените на акциите паднаа на најниско ниво во изминатите седум месеци, бидејќи инвеститорите стравуваат од натамошна ескалација на тензиите меѓу Западот и Русија околу Украина.

Индексот STOXX 600 на водечките европски акции беше во плус 9, отсто во 9.30 часот и падна на најниско ниво во последните седум месеци.

Лондонски FTSE индекс се намали за 0,78 отсто, на 7.426 поени, додека франкфуртски DAX потона за 1,75 отсто, на 14.472 поени, а париски CAC 0,93 отсто, на 6.725 поени.

И на повеќето азиски берзи цените на акциите паднаа, па индексот на акциите на Азија-Пацифик MSCI, без јапонскиот, беше во минус од 1,6 отсто околу 9:30 часот.

На токиската берза индексот Никеи се лизна за 1,7 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Шангај, Јужна Кореја и Хонг Конг паднаа меѓу 1 и 2,7 отсто.

Берзите остро паднаа поради ескалацијата на тензиите меѓу Западот и Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера призна два проруски региона во источна Украина и и нареди на руската војска веднаш да започне „мировна операција“ таму. Ова предизвика остра осуда од Западот.

Затоа на Волстрит, каде што вчера немаше работа поради празниците, фјучерсот S&P 500 индексот е во минус за околу 1,5 отсто.

„По овој руски потег, поблиску сме до воена интервенција, што секако носи голем ризик на пазарите. Очекувам зголемена пазарна нестабилност на краток рок, пораст на цените на нафтата и пад на цените на акциите. Инвеститорите ќе бараат засолниште за капитал во побезбедни инвестиции, како што е јапонскиот јен“, изјави Карлос Казанова, економист во UBP.