Исплашените Украинци на големо бегаат во Полска, оставајќи зад себе имот и домашни миленици!

Украинците кои бегаат од руската специјална воена акција или т.е. руска инвазија почнаа да пристигнуваат денес во Полска, а многу луѓе почнаа да пристигнуваат и на мирниот граничен премин Медика, некои со деца и багаж.

Официјални лица од земјите-членки на ЕУ кои граничат со Украина, вклучително и Романија и Словачка, изјавија дека досега немало голем бран бегалци, но локалните медиуми и очевидци велат дека расте бројот на луѓе кои пристигнуваат пеш до границите.

Александар Бажанов (34 г.) побегнал од својот дом во источна Украина со сопругата и малото дете. Тие со себе понеле само она што можеле да го носат и успешно ја искачија последната делница од патот за Полска.

Технички менаџер од Мариупол, 113 километри од Доњецк, решил да замине во Полска кога од колега дознал дека војната започнала.

Не чувствувам ништо друго освен дека сум многу исплашен“, изјави Бажанов за медиумите кои пеш го преминал граничниот премин, на околу 400 километри од Варшава и кажал дека „Одам да го посетам татко ми во Шпанија, но немам пари и не знам како ќе го направам тоа“.

Руските воени сили започнаа инвазија на Украина од копно, воздух и море во четвртокот, откако претседателот Владимир Путин одобри, како што изјави, специјална воена операција на истокот на Украина.

Централноевропските земји кои ја делат границата со Украина со недели се подготвуваат за очекуваниот бегалски бран.

Граничниот премин Медика главно се користи за прекугранично купување или одење на работа.

Редиците за влез во полскиот пограничен град се зголемуваа утрото. Некои луѓе рекоа дека се плашат дека Русија може да навлезе длабоко во Украина.

Сите мислеа дека Западна Украина е безбедна бидејќи е толку блиску до земјите од ЕУ и НАТО“, изјави Марија Палис (44 г.), која пристигна со семејството и семејството на нејзиниот брат и кажа дека „Се чини дека тоа не е вистинска заштита“.

Путин изјави дека ја одобрил воената операција бидејќи верува дека Русија нема друг избор освен да се брани од заканите од модерна Украина, демократска држава со 44 милиони жители.

Веста за инвазијата ги поттикна Олга Павлушик и нејзиното момче Богдан Бегеј да брзаат кон границата. Тие оставиле куче дома во западна Украина. Тие немаат одредена дестинација на ум и кажаа за медиумите „Секаде каде што е безбедно ќе биде добро“.