Сестрите Бела и Џиџи Хадид го враќаат критикуваниот тренд од 90-тите години на минатиот век – „лице без веѓи“! (фото)

0

Прилично критикуваниот тренд од 90-тите – лице со тенки, бледи или речиси невидливи веѓи, се врати на Модната недела во Милано, каде што сестрите Бела и Џиџи Хадид зачекорија во ревијата на Донатела Версаче.

За овој настан Џиџи носеше црвен фустан со корсет, соодветни чизми, ракавици од латекс, како и црвена чанта – од линијата за есента 2022 година. Бела имаше слична црвена комбинација како и нејзината сестра, но со долги ракави. Емили Ратајковски му се придружи на дуото – во црн корсет со зелени реси.

Иако ова беше само мала ситница од ревијата, острото око на гледачите забележа дека манекенките се со речиси безлични веѓи, покрај очилата со мали рамки и јакните во светли бои, придонесувајќи за естетиката на 1990-тите.

Овој тренд претходно го најавија Мадона, Ким Кардашијан, Кејти Пери, како и самата Донатела Версаче.