Се огласи поранешниот шампион во бокс од Украина, Кличко и испрати моќна порака: „Нека историјата биде лекција која не се повторува!“

0

Поранешниот светски шампион во бокс од Украина, легендарниот Владимир Кличко се огласи на социјалните мрежи каде испрати порака за последните случувања во неговата татковина.

Рускиот претседател, Владимир Путин утринава го најави почетокот на руската воена интервенција или како што тој ја нарече специјална воена операција врз територијата на Украина. Според светските медиуми до сега животот го загубиле најмалку 50 лица, додека многу значајни објеките биле соборени хеликоптери. 

Светот гледа колку империјализмот е непромислен и смртоносен, не само за Украина, туку и за целиот свет. Историјата нека биде лекција која не се повторува“, истакна Кличко на социјалните мрежи.