ТАА МУ БЕШЕ ОМИЛЕНАТА ПЕАЧКА НА ТИТО: Тој праќаше по неа возач и мерцедес, таа му пееше непосредно пред смртта, еве каде е Вера денес ВИДЕО

Познато е дека Јосип Броз Тито имал слабост кон пејачките. Ако се прашувате која му била омилена на Броз, тогаш тоа е Вера Цветиновиќ, новосадска пејачка, новинарка и водителка.

Вера Цветиновиќ му пееше на Тито триесетина пати, а тој често и праќаше возач и луксузен автомобил за да може со песна да ги разубави неговите забави, за кои таа јавно проговори.

Бев миленичка на Јосип Броз деценија и пол. Му пеев најмалку триесет пати. Тито едноставно праќаше возач и “мерцедес” да ме земе да ме однесе до Караѓорѓево, Фрушка Гора, па дури и до Бугојно за да можам на него и Јованка да им ги пеам омилените српски и загорски песни – рекла Вера.

Сè започна кога Вера како студент по литература во Нови Сад, аматерски пееше во КУД “Светозар Марковиќ”, толку добро што во 1971 година стана првиот глас на Војводина, а потоа и солист на Радио Нови Сад. Таа вели дека чувството за музика и добриот глас го наследила од татко и Мирко Цветко, тамбураш по потекло од Кутјево.

Во тие години пеев песни од Ивица Шерфези, Ѓорѓе Марјановиќ и Тереза ​​Кесовија. И кога отидов на турнеја во Јужна Америка со моите пријатели, ги научив песните на татко ми од Загорје и српските песни на мајка ми. Во меѓувреме, Извршниот совет на Војводина подготвуваше прием за Јосип Броз во есента 1974 година во вилата Мошина на Фрушка Гора, па ме поканија за прв пат да пеам пред Тито. Во тоа време се носеа мини здолништа, а јас на дочекот во природа отидов со долгиот фустан на старата баба – се присети Вера.

А токму тој фустан од завеси го привлече вниманието на Тито, па ја праша младата пејачка од каде го има кадифето. Кога Броз слушнал дека фустанот е направен од завеси донесени од Загорје, се разнежи.

Му ги испеав тој ден песните “Тихо ночи мое злато спава” и старата загорска песна “Фала”. А подоцна, кога ќе настапував пред претседателот, тие две песни беа задолжителни на мојот репертоар – откри Вера, која по дипломирањето најде работа на телевизија.

Вера Цветко во средината на седумдесеттите дење работеше на ТВ Нови Сада, а навечер пееше во хотелот “Парк”. Тоа биле, вели, мали концерти, за кои обожавателите ја наградувале со книги или сокови. И тогаш Тито го следеше дискретно, бидејќи се интересираше за нејзиниот живот и работа.

Слушам дека си дипломирала? И дека сте имале сообраќајна несреќа? Како си сега – праша Тито додека седевме покрај огнот во Караѓорѓево. Тогаш сфатив дека тој знае се за мене и дека ми верува. На тој дипломатски лов во Караѓорѓево за време на вечерата, на Тито и ја испеав песната “Ѕвони звонце”, а на Јованка песната “Салаш у малом риту” која многу ја сакаше – вели Вера.

Во босанските ловишта, благодарение на Тито, Вера беше неофицијална мис на Југославија, бидејќи по ревијата на Александар Јоксимовиќ, претседателот јавно кажа: “Мислам дека Вера е најубава, бидејќи нејзиниот фустан е најелегантен”.

-Броз сигурно се шегуваше, бидејќи Јоксимовиќ покажа мини фустани и здолништа со прекрасните модели пред Јованка и Тито, а јас бев во фустан закопчана до врат – се пошегува Вера.

После тоа, обезбедувањето на Тито многупати и праќало на Вера возач и “мерцедес” да ја вози до Броз. Некои од нејзините појавувања беа тајни, некои дискретни, а некои јавни. Својата популарност југословенската пејачка Вера Цветко ја доживеа ноќта на 31 декември 1976 година, кога Јованка и Јосип Броз и целото политичко раководство на државата ја чекаа новата 1977 година во Нови Сад. Во голема толпа со 650 гости и стотина изведувачи, Вера ги испеа омилените песни на Титo и обезбедувањето едноставно ја турна надвор од салата во ходникот, за да можат да настапат други уметници.

Таа еднаш откри кога последен пат му пеела на Тито.

Последен пат за Тито пеев на пречекот во 1980 година во Караѓорѓево. Ме замоли да седнам до него. Околу Броз беа неговите пудлици кои скокаа по мене и ме правеа нервозна. Се виде дека Тито е тешко болен. И на оваа наша последна средба Тито уживаше додека ја пеев “Тивка ноќ, злато мое спие”, се сеќава Вера Цветко Цветиновиќ.

Денес Вера живее во Нови Сад и е сопственичка на мал хотел кој е полн со слики од Тито и Јованка. Кога гостите ја посетуваат Мастер резиденцијата во Нови Сад, имаат многу ретка можност да погледнат голем албум со фотографии од Јосип и Јованка Броз во приемната сала на овој мал хотел. Многумина од нив се пријатно изненадени од прекрасните автограмски слики на поранешниот југословенски претседател, а гласно се прашуваат од каде Брозови во еден приватен хотел.