Абас и САД ги осудија насилните протести на еврејските доселеници

0

Насилните протести на еврејските доселеници на окупираниот Западен Брег, како одговор на убиството на двајца израелски браќа во терористички напад, предизвикаа остри критики во странство и во самиот Израел и има повици да се преземат акции против насилството.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас доцна синоќа ги осуди, како што рече, „терористичките акти извршени од доселеници под заштита на окупаторските сили“.

„Сметаме дека израелската Влада е целосно одговорна“, додаде тој, оценувајќи дека доселениците се раководат од „ставовите на некои министри во екстремно десничарската израелска Влада“, објавија денеска израелските медиуми.

Палестинските лекари соопштија дека еден Палестинец е убиен, а четворица се тешко ранети за време на синоќешните насилства во палестинскиот град Хувара и околните села во близина на Наблус.

Групите доселеници повикаа на протести како одмазда за вчерашниот вооружен напад во Хувара, во кој загинаа двајца млади израелски браќа.

Палестинските медиуми објавија дека околу 30 домови биле опожарени, а на социјалните мрежи се објавени фотографии и видеа кои покажуваат големи пожари во Хувара.

Палестинскиот функционер Гасан Даглас, кој ги надгледува еврејските населби во регионот Наблус, рече дека најмалку шест куќи и десетици автомобили биле запалени во Хувара и дека имало напади врз соседните палестински села и дека околу 400 еврејски доселеници учествувале во нападот и дека тој никогаш не сум видел такво нешто.

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс рече дека САД „го осудуваат (вчерашното) насилство на Западниот Брег, вклучително и терористичкиот напад во кој загинаа двајца Израелци и насилството кај доселениците што резултираше со смрт на еден Палестинец, повеќе од 100 повредени и уништување имот”.

Прајс објави на Твитер дека таквиот развој на случувањата ја нагласува важноста од итна „прекин на напнатоста со зборови и дела“ и најави дека САД ќе продолжат да соработуваат со Израелците и Палестинците и нивните регионални партнери за враќање на мирот.

Европската унија објави дека е „алармирана од насилството во Хувара“ и додаде дека „властите на сите страни мора да интервенираат сега за да се запре бескрајниот циклус на насилство“.

Амбасадорот на Велика Британија, Нил Виган го повика Израел да го спречи насилството кај доселениците и да ги изведе одговорните пред лицето на правдата.