Авион на американската морнарица ја „прескокнува пистата“ и завршува во океанот

0

Авион на морнарицата кој летал на дождливо време „прегазил“ писта во понеделникот во воена база на Хаваи и завршил во вода.

Според странските медиуми, пренесува Телеграфи, се работи за извидувачки авион на американската морнарица со девет членови на екипажот.

И Рајан Фишер, портпарол на крајбрежната стража, рече дека „изгледа сите се спасени“.

Во меѓувреме, портпаролот на Маринскиот корпус, наредникот. Орландо Перез немал информации за тоа што го натерало авионот P-8A да се лизне од пистата во базата на Маринскиот корпус на Хаваи.

Сведокот Дајан Диркс, која беше во посета од Илиноис, рече дека нејзината ќерка носи двоглед за набљудување птици, па можела да го види авионот и спасувачките чамци кои пристигнуваат.

Базата на Маринскиот корпус Хаваи е на околу 10 милји (16 километри) од Хонолулу на Оаху. Во него се сместени околу 9.300 воени лица и 5.100 членови на семејството.