Автобус излетал од автопат во Турција: Осум лица загинаа, а најмалку 35 се повредени

Патничкиот автобус патувал од Дијарбакир на истокот на земјата до Бодрум на запад.

Најмалку осум лица загинаа, а околу 35 се повредени, од кои четворица во критична состојба, кога меѓуградски автобус излетал од автопат во западниот турски округ Афионкарахисар, изјави гувернерот на Кубра, Гуран Џигитбаси за државните медиуми.

Возачот изгубил контрола над возилото, изјави Џигитбаси, пренесе ТРТ. Патничкиот автобус сообраќал од Дијарбакир на истокот на земјата кон Бодрум на запад, објави Ројтерс.