АДУТ ОД БЛИСКИОТ ИСТОК – Американците „пронајдоа“ залихи на системи за оружје што итно му се потребни на Киев: „Тие уништуваат и во воздух и на земја“

0

Оваа американска набавка тежи нешто повеќе од 118 милиони долари, а се работи за системи кои ефикасно ги користат украинските сили

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни самоодни противвоздушни системи Гепард од 35 милиметри од германско производство. Се чини дека тие се екс-холандски варијанти кои беа продадени на Јордан пред десетина години. Во средата, Пентагон во својот дневен извештај за договорна работа го објави договорот на американската армија со компанијата Глобал Милитри Продуктс од Тампа, вреден 118.375.740 долари, пренесува специјализираната веб-страница The War Zone.

Германија веќе испорача десетици од овие возила на украинските вооружени сили, кои добро ги искористија, особено против руските крстосувачки ракети и беспилотни летала.

Ова американско купување на Гепард беше финансирано преку Иницијативата за безбедносна помош во Украина (УСАИ), која беше формирана пред целосната инвазија на Русија на Украина. Овој механизам за безбедносна помош за Украина е специјално наменет да помогне во набавката на оружје и друга опрема, заедно со обука и други услуги за поддршка. Покрај тоа, за разлика од т.н за „повлекување“ ресурси директно од американските воени залихи за испорака до украинските вооружени сили, УСАИ може да се користи за купување ресурси кои не се во американскиот арсенал, како што е Гепард.

Не е познато колку гепарди се купуваат преку договорот на американската армија, ниту кога би можеле да пристигнат во Украина. Во извештајот од договорот не се наведува конкретно од каде доаѓаат возилата, но се вели дека „работата ќе се изврши во Аман, Јордан со проценет датум на завршување на 30 мај 2024 година“. Ова би значело дека на возилата им треба одреден степен на реставрација или други интервенции пред да бидат испорачани.

Одбрана од нисколетечки објекти

Јордан сигурно има гепарди кои би можеле да се купат за трансфер во Украина. Во 2013 година, холандската влада склучи договор за продажба на 60 деактивирани гепарди на јорданската војска. Работата вклучуваше, меѓу другото, 350.000 проектили од 35 мм и резервни делови. Холандските вооружени сили набавија вкупно 95 Гепард од 1970-тите, а останатите копии беа ставени во складиште до 2006 година.

Деталите за другата воена помош што Јордан претходно и ја обезбеди на Украина се ограничени. Јорданските варијанти на руското рачно противтенковско оружје РПГ-32 и противвоздушната ракета со краток дострел 9К33 Оса, дизајнирана од Советскиот Сојуз, која очигледно потекнува од Јордан, се појавија во рацете на Украина уште порано.

Холандските гепарди се разликуваат од верзиите произведени за време на Студената војна за тогашната западногерманска армија по нивната радарска опрема, а овие варијанти можат и визуелно да се разликуваат по ова. Германија исто така ги повлече своите Гепард, но примерите на германската верзија сè уште се во употреба во Бразил и Романија.

Сите варијанти на Гепард имаат два автотопови од 35 мм поставени на една купола заедно со радари за пребарување и следење. Трупот и шасијата на возилото се засновани на дизајнот на тенкот Леопард 1, чии копии треба да добие украинската армија. Гепардот е дизајниран да се брани од нисколетачки авиони, хеликоптери и други воздушни закани, како што се беспилотните летала, но нивните цевки од 35 милиметри, исто така, може да се користат со разурнувачки ефект против цели на земјата.

Германските варијанти, кои Украина веќе ги доби, се покажаа како исклучително ефикасни, особено против субсонични крстосувачки ракети и беспилотни летала. Овие две категории на оружје во моментов се главното средство на Русија за изведување на удари со долг дострел, што го прави Гепард особено вреден додаток на арсеналот за воздушна одбрана на украинската војска.

Проблемот со набавка на муниција

Украина досега има добиено најмалку 34 Гепард-и од Германија и треба да добие уште 18 од Берлин. Повеќе примери за Киев ќе значат дополнителни клучни капацитети за воздушна одбрана со краток дострел за заштита на клучните целни области. Тие се возила за следење со добра мобилност надвор од патот, што им дава дополнителна флексибилност доколку се донесе одлука да се распоредат во друга област и да бидат во чекор со воените сили во движење. Ова, пак, може да се покаже како критично во долгоочекуваната претстојна офанзива.

Дополнително, радарите на Гепард му овозможуваат на системот да открива, следи и ангажира цели ноќе и при лоши временски услови, што е критично за украинските сили со оглед на тоа што многу руски ракетни и беспилотни напади се лансираат по зајдисонце.

Сепак, во исто време, постои значајно прашање за набавка на муниција за 35 мм топовите на Гепард. Овие топови се произведени во Швајцарија, како и значителна залиха на проектили за нив, а швајцарските власти постојано одбиваа да дозволат повторно пренесување на ракети од 35 мм од различни земји во Украина, наведувајќи ја политиката на неутралност кога станува збор за воени конфликти.

Прашањето стана толку проблем што германската влада објави во февруари дека потпишала договор со домашниот одбранбен производител Рајнметал за рестартирање на производството на муниција од 35 милиметри. Германија побарала и купување на оваа муниција од германско производство од Бразил, што актуелната бразилска влада наводно го одбила.