„АКО МЕ СЛЕДИТЕ И ЈАС ЌЕ ВЕ СЛЕДАМ“ Како Трамп успеа да ги заплаши американските обвинители – дали е ова закана?

На судењето во четвртокот, Трамп вети дека нема да ги заплашува сведоците и нема да комуницира со нив без присуство на адвокат. 

Американските обвинители во поднесувањето до судот ја означија објавата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп објавена на социјална мрежа како закана, тврдејќи дека објавата сугерира дека со неправилно откривање доверливи докази добиени од владата, тој може да ги заплаши сведоците во случајот против него

На својата веб-страница Truth Social, Трамп во петокот напиша:

– Ако ме следите и јас ќе ве следам – ​​еден ден откако тој се изјасни за невин по обвиненијата дека организирал заговор за да се обиде да ја врати загубата на изборите во 2020 година од демократот Џозеф Бајден. 

Во поднесувањето до федералниот суд во Вашингтон, канцеларијата на специјалниот советник Џек Смит рече дека објавата на Трамп предизвикува загриженост дека тој може јавно да открие доверливи материјали, како што се записниците од големата порота, добиени од обвинителите, објави Ројтерс. 

Обвинителите се должни на обвинетите да им обезбедат докази против нив за да можат да ја подготват својата одбрана. Ова може негативно да влијае на сведоците и на спроведувањето на правдата во овој случај, рекоа обвинителите, истакнувајќи дека Трамп веќе има историја на напади врз судии, адвокати и сведоци во други случаи против него. 

На судењето во четвртокот, Трамп вети дека нема да ги заплашува сведоците и нема да комуницира со нив без присуство на адвокат. 

Обвинителството побара од американската окружна судијка Тања Чуткан да издаде наредба со која ќе им забрани на Трамп и неговите адвокати да откриваат какви било материјали на неовластени луѓе. Заштитните наредби се рутински во случаите кои вклучуваат доверливи документи, но обвинителите рекоа дека е особено важно да се ограничи јавното обелоденување со оглед на објавите на Трамп на социјалните мрежи.

Портпаролот на Трамп изјави дека објавата на Трамп на неговата социјална мрежа е одговор на член на Републиканската партија. 

Трамп, исто така, се изјасни за невин за две други кривични дела.

Тој се соочува со федерални обвиненија во Мајами за наводно задржување доверливи документи по напуштањето на претседателската функција и попречување на правдата, како и државни обвиненија пред судот на Менхетен за наводно фалсификување деловни досиеја за да ги скрие тајните плаќања на порно ѕвездата Сторми Даниелс. Трамп се соочува со можно четврто обвинение во Џорџија, каде што обвинителите ги истражуваат неговите напори да ги поништи изборните резултати во американската сојузна држава. 

Трамп ги прикажа сите истраги против него како обид на демократите да ја запрат неговата кампања за претседателските избори во 2024 година.