АКО НЕ СОБРАТ 200.000.000 ЕВРА, ЌЕ БИДАТ ИСФРЛЕНИ ОД ЕВРОПА: Протекоа бројки, Американецот направи ХАОС во Челзи!

0

Новиот тренер на Челзи, Тод Боли, не се срамеше да троши пари, но со тоа го стави клубот во огромен проблем.

Челзи за само една сезона потроши 610.000.000 евра на трансфери и го шокираше фудбалскиот свет, но засега нема да биде казнет. Сепак, следната сезона би можеле да бидат брутално санкционирани поради кршење на финансискиот фер-плеј! Избраниците на Греам Потер се во очајна форма и паднаа на дното на табелата, но доколку се квалификуваат за европските натпреварувања речиси сигурно ќе бидат суспендирани!

На Челзи му се заканува исфрлање од Европа на една или повеќе сезони поради прекршување на финансиските правила на УЕФА, а единствен начин да се избегне тоа е да продаде играчи за повеќе од 200.000.000 евра во следниот преоден рок. Поточно, им требаат 200 милиони повеќе отколку што ќе потрошат, за да ги доведат финансиските книги „на нула“.

Секако, засега тие се заштитени со амортизацијата на трансферот за која пишувавме, но и со овој прилично креативен начин на управување со финансиите, следната сезона повторно претставува огромен проблем за Тод Боли и американските сопственици на Челзи.

И Челзи троши неверојатни 400.000.000 евра за плати, а доколку не се пласира во Лигата на шампионите следната сезона, што засега изгледа многу реално, дупката во буџетот и финансиите ќе биде уште поголема. Сепак, засега имаат 34 играчи во првиот тим, не вклучувајќи 20 играчи на позајмица.

Меѓу позајмени фудбалери се Ромелу Лукаку, Калум Хадсон-Одои и Мало Густо, додека во првиот тим Хаким Зиех, Конор Галагер и Рубен Лофтус-Чик се играчи кои се очекува да бидат продадени. Дали тоа ќе биде доволно за да се избегне суспензија? Ќе видиме, но ситуацијата во Челзи е далеку од добра.