Актерката отишла на зголемување на задникот па почина од компликации

0

Аргентинската актерка Силвина Луна почина во четвртокот, откако била хоспитализирана 79 дена во болницата Италијано, каде што се лекувала од компликации од неуспешното бразилско подигнување на задникот, операција позната како бразилско подигнување на задникот.

Операцијата била извршена уште во јуни 2011 година, а 43-годишната текот на времето имала се посериозни проблеми со бубрезите. Нејзиниот брат Езекиел Луна даде зелено светло за лекарите да ја извадат од вентилаторот во попладневните часови, објави Мирор.

Адвокатот на семејството, Фернандо Бурландо, се надева дека нејзината битка ќе ги натера властите да се „разбудат“, така што општеството ќе ги разбере опасностите од операцијата притоа спречувајќи фатални последици.

Луна била оперирана од естетскиот хирург Анибал Лотоцки, кој во 2021 година бил обвинет за смртта на ТВ водителот и моден експерт Маријано Капрароло, кој исто така починал од компликации на истата операција откако д-р Лотоцки ја извршил во 2010 година.

Доктор: Сите пациенти развиваат тешка бубрежна инсуфициенција и на крајот умираат