Аларм во Москва! Зеленски ги фрла сите свои сили во оружје што може да ја преврти војната на глава

0

Во обид да го намали јазот меѓу сопствените и руските воени капацитети, украинската влада започна амбициозна програма за домашно производство на беспилотни летала. Министерот за одбрана Олексиј Резников изјави за Ројтерс дека владата соработува со повеќе од 80 домашни производители на беспилотни летала и дека ја проширува производната програма на беспилотни летала за извидување и напади со долг дострел.

– Беспилотните летала можат да го променат балансот на силите на бојното поле на ист начин како што лани ја сменија „играта“ повеќецевните ракетни фрлачи кои ни ги доставија западните сојузници – рече Резников.

Премостувањето на големиот јаз што постои меѓу руските и украинските воени капацитети е клучно сега кога се очекува неизбежен украински контранапад на југот и на истокот на земјата.

За полубанкротираната Украина, чија економија е десеткувана од војната и чија влада се потпира на приливот на пари од сојузничките земји, производството на беспилотни летала е релативно евтин начин за борба против огромната руска војска. Украинската влада планира до крајот на годината да потроши околу половина милијарда долари за развој и производство на домашни дронови.

Камиказите се во фокусот
Секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Олексеј Данилов за Ројтерс изјави дека оваа година посебен фокус ќе биде ставен на производството на беспилотни летала камикази.

Иако украинските беспилотни летала се уште технолошки заостануваат зад руските, како и иранските камикази беспилотни летала, кои Русите ги користат за уништување на енергетската инфраструктура на Украина, напорите на Киев стануваат сè повидливи. Воените експерти проценуваат дека домашните компании би можеле да ја снабдуваат украинската армија со неколку илјади беспилотни летала годишно, под услов финансирањето и снабдувањето со делови да бидат стабилни.

Резников вели дека Украина неколку пати го зголемила капацитетот за производство на беспилотни летала од руската инвазија во февруари минатата година. Украинската влада одбива да даде прецизни податоци за бројот и видот на произведените дронови, велејќи само дека нивниот фокус е на развој и производство на беспилотни летала со долг дострел, бидејќи западните сојузници сè уште не се подготвени да ги испорачаат своите ракетни системи со поголем дострел. .

AeroDrone, компанија која пред војната произведуваше беспилотни летала за запрашување на земјоделските површини, го разви моделот „Enterprize“, кој, како што тврдат, може да лета и до три илјади километри под одредени услови.

Компанијата ја водат двајца поранешни менаџери на Мајкрософт, кои за Ројтерс изјавија дека договорите со украинската влада ги спречуваат да обелоденат детали, но дека можат да потврдат дека нивните модели „Ентерпрајс“ и „Дискавери“ можат да пренесат товар од 300, односно 80 килограми.

Чувствително прашање
Министерството за одбрана потврди дека има договори со AeroDrone за два типа беспилотни летала со долг дострел, но нема да го открие максималниот домет на нивната сегашна флота на беспилотни летала.

Досегот и моќта на украинските дронови, имено, е чувствително прашање. Уште во декември Русија тврдеше дека украински беспилотни летала нападнале две руски воздушни бази во кои се сместени бомбардери со долг дострел длабоко во нејзината територија, при што загинаа тројца членови на руските воздухопловни сили.

Од Киев, пак, порачаа дека Украина „нема никаква врска со настаните на руска територија“.

На прашањето на Ројтерс дали Украина користи беспилотни летала за цели во Русија, министерот за одбрана рече: „Сè што се случува на територијата на Русија е работа само на Русија. Украина не е терористичка држава или агресор“.

Зборувајќи за нападите воопшто, шефот на Советот за национална безбедност, Данилов, рече дека теоретски некои удари на руска територија може да бидат оправдани.

Ако има предмети што предизвикуваат штета на нашата земја… Ние мора да ги уништиме тие предмети. Ова е војна. Не е наша вина што таа (целта) се наоѓа на територијата на Русија – изјави Данилов во интервју за Ројтерс во февруари.