Албанија го екстрадираше во Турција бегалецот основач на крипто берзата Thodex

0

Основачот на берзата за криптовалути Тодекс Фарук Фатих Озер, кој албанското Министерство за правда го екстрадираше во Турција, беше донесен во Истанбул.

Авионот со Озер слета на аеродромот во Истанбул во 10:15 часот.

Озер по пристигнувањето бил приведен од полициската управа на аеродромот во Истанбул.

Озер, кој е приведен во полициска станица, се очекува да биде подложен на лекарски преглед и да биде однесен во кампусот на полициската управа во Истанбул. Тој беше уапсен во Албанија на 30 август 2022 година.

На 14 септември 2022 година, неговите адвокати поднесоа жалба на одлуката на Основниот суд во Елбасан, Албанија, да продолжи притворот на Озер од 2 септември 2022 година.

Апелациониот суд во Драч на 20 септември ја потврди судската пресуда за притворот на Озер.

На рочиштето одржано на 17 ноември 2022 година, Основниот суд во Елбасан изјави дека е прифатено барањето на Обвинителството во Елбасан да се дозволи екстрадиција на Озер во Турција, а Озер поднесе жалба против оваа пресуда на 7 декември 2022 година.

На рочиштето одржано на 30 декември 2022 година во Апелациониот суд во Драч беше потврдена пресудата за екстрадиција на Озер во Турција.

Интерпол издаде црвена потерница за Озер на 23 април 2021 година. Озер (27), кој се бара под обвинение за измама и основање криминална организација, минатата година побегна од Турција и ги остави инвеститорите неспособни да пристапат до нивните средства.

Турција издаде меѓународна потерница откако тој побегна со две милијарди долари што инвеститорите ги вложија во Тодекс.