„АЛИГАТОРИ“ СО ПРОЕКТИЛИ ЈА НАПАДНАА УКРАИНСКАТА Тврдина: Русите го објавија целото видео од нападот на Ка-52! ФРЛААТ ТОПЛИНСКИ ЗАМКИ

0

Министерството за одбрана на Русија објави видео од наводниот напад на јуришните хеликоптери Ка-52 „алигатор“ врз украинските позиции.

– За време на борбените напади, пилотите на разузнавачките јуришни хеликоптери Ка-52 лансираа ракети кон утврдени упоришта и оклопни возила на единиците на вооружените сили на Украина – се наведува во соопштението на Министерството за одбрана.

Видеото можете га го видите на следниот ЛИНК.

Нападот е изведен со неводени авијациски ракети при борбениот маневар (калибрација). Авионите и хеликоптерите го изведуваат кога уништуваат цел лоцирана зад рид или надморска височина, а во исто време ја избегнуваат зоната на дејствување на противвоздушниот ракетен систем на непријателот.

Рускиот воен оддел објаснува дека хеликоптерите се приближуваат до борбената зона летајќи на екстремно мала височина, што им овозможува да останат неоткриени од непријателските системи за противвоздушна одбрана.

– Секој лет на хеликоптерската ударна група е различен од претходниот. За да се збуни противникот, се користат заобиколувања, а термалните стапици стануваат лажни цели за противвоздушните ракети на непријателот – се наведува во соопштението.

Руското Министерство за одбрана не соопшти повеќе детали и не е познато каде наводно дејствувале „алигаторите“ Ка-52 .