Американски политичар демолира сатанистички храм: Влезе внатре и ја распарчи статуата со главата на ѓаволот

Поранешниот пилот на американската морнарица и кандидат за американскиот Конгрес е обвинет за злосторничко злоставување откако наводно придонел за уништување на сатанистички храм во Ајова.

Мајкл Касиди (35) беше уапсен поради уривање на статуата на Бафомет во сатанистички храм во Ајова во четвртокот наутро, соопшти државната полиција на Ајова.

На прозорецот беше прикажана статуа на Бафомет, фигура со глава на коза што ја претставува сатаната, заедно со седумте принципи на сатанизмот, сатанистички симболи и многу свеќи.

Касиди беше обвинет за кривично дело од четврти степен, откако наводно му ја распарчил главата на Бафомет.

Еден страстен христијанин потврди дека го направил тоа дело, велејќи дека ја соборил статуата затоа што била „екстремно антихристијанска“.

Касиди водеше неуспешна кампања во 2022 година за да го замени пратеникот Мајкл Гест во третиот конгресен округ на Мисисипи, но ја загуби трката со 32,6 отсто од гласовите наспроти 67,4 отсто на Гест.

По наводното уривање на статуата, побожниот христијанин сподели библиски стих на социјалните мрежи Х: „1. Петар 5:8 Биди трезен, буден; зашто вашиот противник – ѓаволот, како лав што рика, оди наоколу барајќи кого да проголта.”

Сатанскиот храм во Ајова се огласи за инцидентот.

„Бараме, заради безбедноста, посетителите да се соберат и да ги користат 7-те принципи како потсетник на емпатија, свесни дека правдата се постигнува на вистински начин, преку правни средства“, напишаа тие.

Републиканскиот гувернер на Ајова, Ким Рејнолдс, го осуди настанот, но потврди дека треба да се спротивстави.

„Како и многу жители на Ајова, јас сметам дека приказот на сатанскиот храм во Капитол е апсолутно неприфатлив“, рече Рејнолдс.