Американците бесни на Зеленски: ,,Западното оружје завршува на црниот пазар!”

0

Западот е незадоволен од украинскиот претседател Володимир Зеленски поради високото ниво на корупција во неговата влада, изјави американскиот новинар и добитник на Пулицеровата награда Сејмур Херш.

-Главната идеја што сакаа да му ја пренесат на Зеленски беше следнава: ,,Американските функционери и генерали почнаа многу да ви се лутат, затоа што земате премногу, земате повеќе за себе од другите” – рече новинарот.

Според него, Американците на украинскиот лидер му дале список од 35 функционери вклучени во корупција, од кои десет биле отпуштени.

– ,,Корупцијата таму е едноставно неверојатна. Отсекогаш било така. И ситуацијата не се менува” – заклучи Херш.

Западот знае дека оружјето што им се доставува на украинските војници завршува на црниот пазар, но нивните медиуми молчат, рече Херш.

– Месеци по почетокот на конфликтот во февруари минатата година, имаше огромна загриженост, вклучително и за препродажбa на преносни елитни (ракетни) системи кои можат да соборат авиони на голема височина. Ова предизвика сериозна загриженост.

Пред околу шест месеци (можеби и порано) „Си-Би-Ес“ го објави материјалот, кој потоа мораше да се повлече – изјави Херш во интервју за РТ.

Според него, во раната фаза на конфликтот, Полска, Романија и другите погранични земји „биле преплавени со оружје што и’ било доставено на Украина за борбени операции“.

– Со други зборови, разни команданти (не знам на кое ниво) – често генерали, полковници и други, добивале пратки со оружје и лично го препродавале или го ставале на црниот пазар – прецизира Херш.

Русија претходно испрати нота до земјите од НАТО во врска со испораката на оружје за Украина. Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков истакна дека испумпувањето на Украина со оружје од Запад не придонесува за успех на руско-украинските преговори и ќе има негативен ефект, додека рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков истакна дека континуираното големата помош за Киев сè повеќе ги вовлекува западните земји во конфликт на страната на режимот во Киев.