АРТЕФАКТ ОД 11.000 ЕВРА- Го чистеле таванот за време на празниците и пронашле писмо старо половина век од кралот Чарлс: „Те сакам многу…“

Писмо од детството напишано од кралот Чарлс до неговата баба го пронашол брачен пар кој живеел во Ворвикшир, Англија додека го чистелe своeто поткровје за време на божиќните празници, објави CCN.

„Драга бабо, извини што си болна. Се надевам дека наскоро ќе оздравиш“, пишува во писмото на една страница, внимателно напишано на хартија од Бакингемската палата и датирано на 15 март 1955 година, кога кралот имал шест години.

„Толку многу те сакам Чарлс“, пишува од другата страна, со шарени бакнежи и кругови.

Во пликот е откриено дека кралицата Елизабета Втора упатено до кралицата мајка, изјави за Си-Ен-Ен во четвртокот Чарлс Хансон , сопственик на аукциската куќа Хансонс, ќе го стави писмото на аукција .

Откритието на писмото, за кое Хансон проценува дека би можело да достигне цена од 10.000 фунти (околу 11.300 евра) на аукција, ја „запрепасти“ двојката која го средуваше таванот.

„Тоа му припаѓаше на мојот покоен дедо Роланд Стокдејл “, рече во изјавата човекот кој го најде писмото на неговото поткровје, неименуван 49-годишен менаџер на фарма.

„Мојата сопруга рече леле, погледнете го тоа! Бевме прилично изненадени, но не бевме сигурни дали некој ќе биде заинтересиран“.

Стокдејл работеше за Метрополитенската полиција каде што беше член на Силите за лична заштита на кралицата во текот на 1950-тите, откако го напушти Карлајл во северна Англија и неговата претходна работа како работник на фарма, додаде тој.

„Немам поим како дошол до писмото напишано од кралот Чарлс кога бил момче“, рече тој. „Тоа е една од многуте работи што ги чувал“.

Цитирајќи ги разгледниците и роденденските честитки што Стокдејл ги добил од кралицата и кралицата мајка, Хансон претпоставува дека „овие спомени му биле дадени на офицерот“ бидејќи „очигледно го почитувале толку многу“.

Двојката исто така пронашла и други кралски сувенири во папката на Стокдејл, вклучително и покана за бал во замокот Балморал, белешка потпишана од кралицата мајка и белешки со придружните подароци потпишани од кралицата Елизабета Втора и принцот Филип.