АТЕНТАТ ИЛИ АПСЕЊЕ ПОДГОТВЕНО ЗА ПУТИН? Западните медиуми тврдат дека постои план на моќните Руси – Медведев ќе скокне во прв план?

0

Шокантно тврдење на западните медиуми.

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да биде замолчен од елитата на неговата земја пред да добие шанса да се соочи со правдата во Хаг, предлага руски аналитичар за  “Newsweek”.

На 17 март, Путин беше обвинет од Меѓународниот кривичен суд (МКС) за илегално депортирање на деца од Украина во Русија за време на неговата сеопфатна инвазија на соседната земја.

Сите 123 земји-членки на МКС, вклучувајќи ги сите членки на Европската унија, повеќето африкански држави, сите латински и јужноамерикански држави, освен Куба и Никарагва, па дури и Таџикистан, имаат обврска да го спроведат налогот за апсење и за Путин и за руската претседателска комесарка за правата на децата, Марија Лвова-Белова, доколку некогаш стапнат на нивна територија, посочува Центарот за анализа на европската политика. (ЦЕПА).

Но, постои шанса рускиот лидер да не стигне до Хаг, пишува  “Newsweek”.

Влад Михенко, експерт за посткомунистичка трансформација на Источна Европа и поранешниот Советски Сојуз на британскиот универзитет Оксфорд, за  “Newsweek” изјави дека Путин може да биде замолчен од елитна група руски бизнисмени и истакнати политичари.

– Со оглед на широките врски на Путин низ Европа и она што тој потенцијално би можел да им го каже на судиите за корупцијата и незгодните зделки меѓу Москва и главните западни престолнини – ќе има многу поттик да се замолчи пред Хаг – посочи Михенко  .

– Налогот за апсење на МКС го направи рускиот лидер исклучително ранлив дома – додава тој.

Москва не ја признава јурисдикцијата на МКС и не ги екстрадира своите граѓани. Михенко, сепак, истакна дека Путин би можел да биде испратен на суд во Хаг ако биде сменет од власт или ако руските елити организираат негово апсење со цел да го соборат од власт.

Ако Путин ризикува да ги посети земјите-членки на МКС и „западне во неволја“, тоа би можело да биде резултат на тоа што чуварите го организирале неговото апсење „за да се ослободат од него“ или да ги обноват односите на Русија со Западот, забележува Михенко.

Во контекст на обидот Кремљ да го турне налогот за апсење под тепихот на јавното мислење, Михенко ги смета неодамнешните изјави на поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев „многу индикативни“.

Медведев, кој во моментов ја извршува функцијата заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, а исто така беше и премиер осум години, предупреди дека секој обид за апсење на Путин врз основа на налог на МКС ќе биде објава на војна против Русија.

– Тој излезе со тврдењето дека е „поголем папа од папата“, дека е поголем воин од самиот Путин, како да сака да покаже – што и да се случи со Путин – повторно би можел да станам број еден, можете да ми верувате, јас сум ултрапатриот, ќе им покажам… – рече Михенко.

– На истиот состанок со лидерите на рускиот воено-индустриски комплекс, тој исто така се обиде да ги натера да работат понапорно, „да произведат 1.500 тенкови оваа година или инаку…“, повикувајќи се на две застрашувачки телеграми на Сталин од Втората светска војна упатени до директорите на фабриките за тенкови и авиони, кои на „мрзливите другари“ со кои им се заканувале со смрт доколку не ги исполнат производните квоти. Затоа, Медведев продолжува со своите засега неплодни обиди да ги придобие безбедносните структури, да изгледа и да звучи крајно цврсто и бескомпромисно пред западните непријатели на Русија –  додава Михенко.

Во саботата, Вјачеслав Володин, сојузникот на Путин и претседател на рускиот парламент, предложи забрана на МКС.

– Неопходно е да се развијат измени на законите со кои се забранува каква било активност на МКС на територијата на нашата земја – рече Володин во објавата на неговиот канал Телеграм.