БАРАК ОБАМА ‘КОНТРА’ БЕЛАТА КУЌА !? – “Она што го направи Хамас е страшно. Но, ние забораваме што се случува со Палестинците…“

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, ги повика Американците да ја разгледаат целата слика во разговорот за конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Она што го направи Хамас беше ужасно и нема оправдување за тоа. Но, исто така е вистина дека окупацијата и сето она што им се случува на Палестинците е неподносливо“, порача Барак Обама во интервју за американските медиуми.

Барак Обама претходно предупреди дека израелската копнена операција во Појасот Газа би можела да има „не резултат“, тврдејќи дека иако Израел има право на самоодбрана, секоја смрт на цивили ќе ја зголеми поддршката за екстремизмот и ќе и наштети на долгорочната безбедност на земјата.

Поранешниот американски претседател наместо тоа, се залага сите страни во дебатата меѓу Израел и Палестина да ја признаат сложеноста на конфликтот и валидните поплаки на сите страни.

Ако постои некаква шанса дека можеме да дејствуваме конструктивно и да направиме нешто, тоа ќе бара да ја признаеме сложеноста и да го задржиме она што на површината може да изгледа како контрадикторни идеи“, вели Барак Обама, додавајќи дека има луѓе кои умираат во моментов и немаат ништо поврзано со она што го направи Хамас.

Ако сакате да го решите проблемот“, продолжи Барак Обама – „тогаш треба да ја прифатите целата вистина и потоа да признаете дека ничии раце не се чисти и дека сите сме соучесници до одреден степен“.

Поранешниот американски претседател ги обвини социјалните мрежи за поттикнување поделеност и пристрасност со тоа што посветува поголемо внимание на слогани наместо на раслојување.

Проблемот со социјалните медиуми и обидите за активизам на Тик Ток е што не можете да ја кажете вистината. Може да се преправате дека ја кажувате вистината. Можете да ја кажете едната страна од вистината, а во некои случаи можете да се обидете да го одржите вашиот морален невиност. Но, тоа нема да го реши проблемот“, порача Барак Обама, кој патем беше првиот американски претседател кој целосно ја искористи моќта на социјалните мрежи во градењето на личен бренд.

Барак Обама влезе во Белата куќа уверен дека може да биде претседател кој ќе го реши деценискиот конфликт меѓу Израелците и Палестинците. Додека беше на функцијата, Барак Обама ги поддржа мировните разговори меѓу Израел и палестинските власти, чија цел беше да се обезбеди решение за две држави. Во говорот од 2013 година, тој исто така ги повика Израелците да ја разгледаат перспективата на Палестинците кои живеат под окупација на Западниот Брег. Тој ја напушти функцијата по долгогодишни превирања со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој беше фрустриран од инсистирањето на Барак Обама за договор за иранската нуклеарна програма и неговите барања Израел да ги запре плановите за изградба на нелегални населби на Западниот Брег.

Сепак, Барак Обама ги поддржа и израелските воени акции во Појасот Газа, бомбардирање во кое загинаа повеќе од 2.200 Палестинци, од кои околу две третини се цивили. Како и секој друг американски претседател пред него, Барак Обама не успеа да обезбеди договор меѓу Израел и Палестинците.