БАЈДЕН МУ ПОНУДИ НА ПУТИН 20 ОСТО ОД УКРАИНА ДА ЗАВРШИ СО ВОЈНАТА? Планот за мир, наводно, бил претставен во јануари, но Москва и Киев рекле НЕ

Германскиот весник Ној Цурхер Цајтунг (NZZ) објави, врз основа на сведочењето на двајца неименувани германски политичари, дека директорот на ЦИА, Вилијам Барнс , во средината на јануари им претставил на Киев и Москва мировен план со кој ќе се стави крај на војната. Според весникот, на Русија и биле понудени „околу 20 отсто од територијата на Украина“ – приближно колку во источниот регион на Украина Донбас – во замена за мир.

Вилијам Барнс

Киев, наводно, го отфрлил предлогот „бидејќи не е подготвен да се откаже од својата територија“, додека руските власти рекоа дека „сепак ќе ја добијат војната на долг рок“, објави NZZ, а објави Newsweek.

Германските политичари наводно рекле дека Бајден сакал да избегне долготрајна војна во Украина, поради што ја понудил територијата како дел од мировниот план. Двајцата политичари, наводно, рекле дека американските власти се поделени околу тоа како да се справат со војната во Украина, која започна пред речиси една година.

Бернс и советникот за национална безбедност на Бајден, Џејк Саливан, „сакаа брзо да ја завршат војната за да можат да се фокусираат на Кина“, додека државниот секретар Ентони Блинкен и министерот за одбрана Лојд Остин „не сакаа да дозволат Русија да се извлече со уништувањето на сегашната светскиот поредок и повика на голема воена поддршка за Украина“.

И кога и Украина и Русија го одбија тој предлог, администрацијата на Бајден вети дека ќе му обезбеди на Киев тенкови Абрамс.

Еден од политичарите изјави за NZZ дека верува дека станува сè појасно дека САД се подготвуваат за долга војна на трошење. Тој изрази загриженост дека Германија ќе страда економски, финансиски и воено од таква војна.

Белата куќа негира дека имало мировен предлог, Русите не ги коментираат шпекулациите

Белата куќа ја демантираше информацијата дека директорот на ЦИА Вилијам Барнс му понудил на рускиот претседател Владимир Путин петтина од територијата на Украина за да се стави крај на војната, како дел од мировниот план изготвен во име на претседателот Џо Бајден.

Шон Дејвит, заменик портпарол на Советот за национална безбедност на Белата куќа, изјави за Newsweek дека извештајот на швајцарско-германскиот весник „не е точен“ и дека ЦИА ќе го каже истото.

Претставник на ЦИА изјави за Newsweek дека тврдењата на извештајот на NZZ дека Барнс тајно патувал во Москва во јануари и дека имало мировен предлог се „апсолутно лажни“.

ООН, Дмитриј Пољански, Совет за безбедност на ОН

Дмитриј Полјански, првиот заменик постојан претставник на Русија во Обединетите нации, за Newsweek изјави дека извештајот на NZZ е „интересен“, но дека не може да ги „коментира шпекулациите“.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, во понеделникот изјави за новинарите дека преговорите меѓу Русија и Украина „сега се невозможни бидејќи за нив не постојат де факто или де јуре услови“.