Бајден разговарал со Ердоган и му ја ветил „целата потребна помош“ за справување со последиците од земјотресите

0

Американскиот претседател Џо Бајден телефонски разговараше со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган, изразувајќи сочувство во име на американскиот народ и ја потврди подготвеноста на Вашингтон да ја обезбеди „целата потребна помош“ по разорните земјотреси во југоисточна Турција.

Бајден го увери Ердоган дека спасувачките тимови испратени од САД „ќе бидат брзо распоредени за да ги поддржат турските спасувачки напори за пребарување и спасување на преживеаните и ќе ја координираат другата помош што може да биде потребна за луѓето погодени од земјотресите, вклучително и здравствената заштита и основните работи“, соопшти Белата куќа по разговорот.