БАЈДЕН СО ПОРАКА ДО ТЕХНОЛОШКИТЕ ПРВЕНЦИ: ПАЗЕТЕ ШТО ПРАВИТЕ СО ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

0

На технолошките директори во Соединетите Американски држави им беше кажано дека имаат „морална“ должност да обезбедат вештачката интелигенција да не му наштети на општеството, за време на состанокот во Белата куќа.

Извршните директори на Гугл, Мајкрософт, ОпенАИ и Антропик присуствуваа на двочасовниот состанок за развојот и регулирањето на вештачката интелигенција во четвртокот на покана на потпретседателката на САД, Камала Харис. Американскиот претседател Џо Бајден, кој накратко присуствуваше на состанокот, им рече на извршните директори дека работата што ја извршуваат има „огромен потенцијал и огромна опасност“.

„Знам дека го разбирате тоа“, рече Бајден, според видеото објавено подоцна од Белата куќа. „И се надевам дека можете да не едуцирате за тоа што мислите дека е најпотребно за заштита на општеството, како и за напредок“.

Харис во изјавата по состанокот рече дека технолошките компании „мора да се усогласат со постоечките закони за да го заштитат американскиот народ“ и „да ја осигураат безбедноста и безбедноста на нивните производи“.

На состанокот имало „искрена и конструктивна дискусија“ за потребата технолошките фирми да бидат потранспарентни со владата за нивната технологија за вештачка интелигенција, како и потребата да се осигура безбедноста на таквите производи и да се заштитат од злонамерни напади, соопшти Белата куќа.

Извршниот директор на OpenAI, Сем Алтман, им рече на новинарите по состанокот дека „изненадувачки сме на иста страна за тоа што треба да се случи“.

Состанокот се случи кога администрацијата на Бајден најави инвестиција од 140 милиони долари во седум нови истражувачки институти за вештачка интелигенција, формирање на независен комитет за спроведување на јавни проценки на постоечките системи за вештачка интелигенција и планови за упатства за употреба на вештачка интелигенција од страна на федералната влада.

Неверојатното темпо на напредок во вештачката интелигенција генерира возбуда во технолошкиот свет, како и загриженост за социјалната штета и можноста технологијата на крајот да излезе од контролата на програмерите.

И покрај тоа што е во зародиш, вештачката интелигенција веќе е вмешана во бројни контроверзии, од лажни вести и порнографија без согласност до случајот на Белгиец кој, наводно, си го одзел животот по охрабрување од четбот со вештачка интелигенција.

Во истражувањето на Универзитетот Стенфорд на 327 експерти за обработка на природни јазици минатата година, повеќе од една третина од истражувачите рекоа дека веруваат дека вештачката интелигенција може да доведе до „катастрофа на нуклеарно ниво“.

Во март, извршниот директор на Tesla, Илон Маск и ко-основачот на Apple, Стив Возниак беа меѓу 1.300-те потписници на отвореното писмо во кое се повикува на шестмесечна пауза на обуката на системите за вештачка интелигенција бидејќи „моќните системи за вештачка интелигенција треба да се развијат само откако ќе бидеме уверени дека нивните ефекти ќе бидат позитивни и нивните ризици ќе бидат податливи“.