Бебето Афра беше пронајдено во урнатините по земјотресот, а еве како изгледа сега: Здраво и среќно девојче! (ВИДЕО)

Нејзината тетка и вујко ја чуваат заедно со нивните седум деца во градот Џиндирис

Кога бебето Афра беше пронајдено во урнатините на една куќа во Сирија, по страшниот земјотрес во февруари годинава, за папочната врвца сè уште беше врзана за нејзината мајка, која почина набрзо по породувањето.

Видеото од спасувањето на бебето го воодушеви целиот свет, а денес Афра е шестмесечно, среќно и здраво девојче.

Нејзините тетка и вујко ја растат заедно со нивните седум деца во градот Џиндирис, недалеку од турската граница.

– Сè уште е мала, но ме потсетува на нејзиниот татко и нејзината сестра Навара, особено на нејзината насмевка. И тие загинаа во земјотресот – изјави Халил ал Савади.

Да потсетиме, на 6 февруари силен земјотрес ги погоди Турција и Сирија, при што загинаа близу 60.000 луѓе.

Откако земјотресот го погоди Џиндирис, мајката на Афра родила и ја родила својата ќерка среде урнатините. За жал, таа починала пред спасувачите да стигнат до нив. Таткото на Абу Рудаин и уште четири деца беа убиени.

– Видовме дека куќата на Абу Рудаина се урна, жена ми почна да вреска: „Брат ми, брат мој“ – се присетил Халил.

Тој јасно се сеќава на моментот кога ја извлекоа Афра од урнатините.

– На нив им падна покривот. Некој ми се јави и рече дека нашле женско тело. Кога стигнав, почнав да копам и слушнав глас. Тоа беше Афра која сè уште ја имаше папочната врвца. Бевме решени да ја спасиме, знаевме дека таа е единствената што остана од тоа семејство – рече тој.

Бебето било однесено во болница и првично го добило името Аја, што на арапски значи чудо.

Докторот рече дека има модринка и едвај дише. Шест месеци подоцна, тие повреди повеќе не се видливи.

– Веднаш по земјотресот имаше проблеми со дишењето поради прашината, но сега одлично и оди. Ја однесов на преглед и е 100 отсто здрава! – рече Халил.

Сепак, изминатите шест месеци беа многу тешки. Додека Афра беше во болница, илјадници луѓе ширум светот се понудија да ја посвојат, а Калил и неговата сопруга Хала мораа да докажат дека всушност се поврзани со неа пред да им биде дозволено да го преземат старателството.

– Се чувствував како да не сакаа да ни ја дадат – рече тој.

Хала направи ДНК тест и чекаше 10 дена за одговор. Толку многу се зборуваше за бебето што се плашеа дека некој ќе го киднапира додека ги чекаа резултатите од ДНК анализата.

Поминаа многу време во болница и презедоа дополнителни мерки на претпазливост.

– И цивилната и воената полиција ни помогнаа да ја заштитиме. Ги имаше многу, остануваа во собата до Африна и дење и ноќе ја чуваа – објасни Сириецот.

Конечно, анализата покажала дека Хала е сестра на таткото на Афра и тогаш девојчето било пуштено од болница.

Ја нарекоа Афра, по нејзината мајка.

– Таа сега е едно од моите деца. Не можам премногу да се одвојувам од неа. Кога ќе порасне, ќе и кажам што се случило и ќе и ги покажам сликите на нејзината мајка, татко и браќата и сестрите. Ги погребавме следниот ден во блиското село Хај Искандар, каде што Цивилната одбрана ископа масовни гробници – рече Калил.

Хала била бремена во исто време со Афра и се породила три дена по земјотресот. Нејзиното девојче го нарече Ата, по друг роднина кој загина во земјотресот.

Нивниот дом во Џиндирис е толку оштетен што повеќе не можат да живеат таму.

– Има големи пукнатини и не е безбедно. Ја изгубив куќата, колата, сега сме на почеток. Не можам да си дозволам ниту да ги пратам моите деца на училиште – истакна тој.

Во кампот живееја два месеци, а беше многу тешко поради жештините и две бебиња за грижа.