Бебето починало откако мајката по грешка го ставила во рерна

Полицијата одговорила на пријавата дека бебето не дише, а во извештајот за веројатната причина за смртта се наведува дека спасувачите го нашле детето со очигледни изгореници.

Бебе од Мисури починало откако нејзината мајка по грешка го ставила да спие во рерна , изјави окружниот обвинител на округот Џексон, Жан Питер Бејкер.

Марија Томас од Канзас Сити беше обвинета за загрозување на благосостојбата на едно дете. Полицијата одговорила на пријавата дека бебето не дише, а во извештајот за веројатната причина за смртта се наведува дека спасувачите го нашле детето со очигледни изгореници.

Детето било прогласено за мртво на местото на настанот, јавува Асошиејтед прес. Во соопштението на обвинителството се наведува дека сведокот рекол дека мајката „го спуштила детето да спие и случајно го ставила во рерна наместо во креветчето“, но не се дава објаснување како дошло до грешката.

„Ја признаваме ужасната природа на оваа трагедија и нашите срца се тешки со загубата на овој скапоцен живот. Веруваме дека системот на кривичната правда соодветно ќе одговори на овие ужасни околности“, се вели во соопштението на обвинителот.