БЕЗ ДОДАДЕН ШЕЌЕР- Брзо се подготвуваат, уште побрзо се јадат: Топчиња од кокос со само три состојки

Кокос или како што многу луѓе сакаат да ги нарекуваат Рафаело топчиња многу често се наоѓаат на масата со многу други суви колачиња. Покрај тоа што е едноставна, оваа верзија не бара дополнителни засладувачи, па задоволството е уште поголемо, бидејќи ја немате вината да консумирате рафиниран шеќер.

За овој рецепт ќе ви требаат овие состојки:

  • околу 250 грама кокосово брашно
  • една конзерва кондензирано млеко
  • околу 50 грама бадеми

Подготовка:

Во сад измешајте ги кокосовото брашно и кондензираното млеко и оставете неколку минути да се соединат состојките. Одделете ја количината на смесата за едно топче со лажица, а во средината ставете бадем.

Ако не сакате да јадете сирови бадеми со кора, можете да ги бланширате. Постапката е едноставна. Ставете ги бадемите во тенџере и покријте ги со вода. За тоа време вклучете ја рерната на 100 степени за да се загрее. Кога водата ќе зоврие, измешајте ги бадемите и исклучете го шпоретот.

Процедете ја водата и измијте ги бадемите под ладна вода. Потоа земете го бадемот и исцедете го од кората. Кога ќе ги исцедите сите бадеми, намачкајте ги во тавче со хартија за печење и исушете ги во рерна загреана на 100 степени околу 15 минути. Кога ќе бидат готови, оставете ги да се изладат и потоа искористете ги за рецептот. Изладете ги пред употреба.