Бела куќа: Една година поддршка на Украина

0

Пред речиси една година, Русија го започна својот неправеден, брутален напад врз Украина. Инвазијата на Путин беше тест за посветеноста на Украина за слобода и тест за Америка и светот. Путин се обиде да ја потчини Украина, но слободниот народ на Украина застана цврсто – храбро го бранеше својот суверенитет и демократија. СAД, заедно со нашите сојузници и партнери, не се колебаа да застанат со нив.

Во текот на минатата година, САД обезбедија поддршка за народот на Украина, работејќи во тесна координација со владата на Украина за да го добијат она што им треба. Претседателот Бајден редовно разговараше со претседателот Зеленски, го угости во Белата куќа и го посети Киев за да испрати моќни пораки за непоколебливата поддршка на САД. Го водевме светот во обезбедувањето безбедносна помош – од Џавелини кои ги запреа руските тенкови кои го нападнаа Киев, до системите за противвоздушна одбрана кои ги пресретнаа руските напади врз критичната инфраструктура на Украина, до оклопните возила што и се потребни на Украина за следната фаза од овој конфликт . Исто така, се засиливме да обезбедиме финансиска и хуманитарна помош – помагајќи им на Украинците да одржат пристап до основните услуги, како што се здравствената заштита и топлината, додека се борат за својата слобода и суверенитет.

САД не дејствуваа сами. Откако ги разоткривме плановите на Русија за започнување на оваа инвазија, ние се погриживме дека отпорноста на Украина е усогласена со глобалната решителност. Ја собравме меѓународната заедница да проговори и да застане против бруталната војна на Русија, вклучително и во Обединетите нации, каде светот постојано и огромно гласаше за осуда на руската агресија. Водевме невидени напори за изолирање и наметнување трошоци на Русија – вклучувајќи ги и најголемите координирани санкции и активности за контрола на извозот преземени против голема економија. Како одговор на глобалните економски нарушувања предизвикани од Кремљ, покренавме иницијативи кои ги стабилизираа енергетските пазари и снабдувањето со храна. И ги поддржавме нашите партнери додека ги отворија своите домови и заедници за милиони Украинци кои бараат засолниште.

Пред една година Путин мислеше дека може брзо да ја собори Украина. Мислеше дека може да ги подели нашите сојузници и партнери. Тој не беше во право. Украина се уште стои. Меѓународната коалиција за поддршка на Украина е посилна и пообединета од кога било. И вчерашната посета на претседателот Бајден на Киев испрати јасна и моќна порака до светот: остануваме посветени да стоиме со народот на Украина онолку долго колку што е потребно.

Акциите што ги презедовме за да ја поддржиме Украина и да ја повикаме Русија одговорна во текот на минатата година вклучуваат:

Безбедносна помош

Во текот на изминатата година, САД и нашите сојузници и партнери обезбедија критична безбедносна помош што направи вистинска разлика на бојното поле и му помогна на народот на Украина да ја одбрани својата земја од руските напади и напредок.

На почетокот на војната, анти-оклопните и противвоздушните системи што ги обезбедивме – како што се 8.000 копје и 1.600 стингери – и овозможија на Украина да ја добие битката за Киев. Артилеријата и муницијата што ги испративме – како што се 160 хаубици и 38 артилериски ракети со висока мобилност – ја зајакнаа способноста на Украина да ја брани својата територија во регионот на Донбас и да започне успешни контраофанзиви во Харков и Керсон, враќајќи стотици километри територија и ослободувајќи градови и селата подложени на незамислива руска бруталност. Системите за противвоздушна одбрана и способностите за контра-дронови што ги обезбедивме и помагаат на Украина да го заштити својот народ и инфраструктура од континуирани руски напади. Оклопните капацитети што ги испраќаме – вклучително и 109 пешадиски борбени возила и тенкови Бредли – ќе ја подготват Украина за идни контраофанзиви и ќе и помогнат на Украина да се прилагоди на променливите услови на теренот и да се одбрани од идните руски напади.

 Обезбедивме повеќе од еден милион куршуми артилериска муниција; повеќе од 100.000 парчиња тенковска муниција од 125 мм; и 100.000 парчиња муниција од мало оружје. Обезбедивме хеликоптери; Беспилотни бродови за одбрана на крајбрежјето и системи и опрема за контра-UAV. И министерствата за одбрана и државниот сектор објавија план за спречување и спротивставување на потенцијалот на недозволено пренасочување на оружје и опрема.

Работејќи со европските партнери и Украина, САД, исто така, ја основаа Контакт групата за одбрана на Украина – коалиција од 50 земји-партнери која ја подобри нашата координација на испораката на безбедносна помош за да му помогнеме на народот на Украина додека тие продолжуваат да се бранат од неправедните и неиспровоцирани руски напад. Заедно, членовите на оваа група веќе направија безбедносна помош од 50 милијарди долари, вклучувајќи речиси 700 тенкови и илјадници други оклопни возила, повеќе од 1000 артилериски системи, повеќе од два милиони парчиња артилериска муниција, повеќе од 50 напредни системи за повеќекратно лансирање ракети и анти -бродови и системи за противвоздушна одбрана.

Хуманитарна помош

Кога Русија ја започна својата инвазија, САД реагираа брзо на хуманитарната криза во Украина – обезбедувајќи повеќе од 1,9 милијарди долари на Украинците на кои им е потребна помош, вклучително и повеќе од 13 милиони луѓе принудени да ги напуштат своите домови.

Ги собравме партнерите низ агенциите на Обединетите нации и невладините организации за да одговориме на критичните потреби на Украина – вклучително храна, безбедна вода за пиење, засолниште и итна здравствена заштита. Кога се приближи зимата и Путин го насочи својот напад кон критична инфраструктура, коалицијата предводена од САД обезбеди резерви за да се врати вонредната струја и топлината низ целата земја. Покрај тоа што им посакавме добредојде на преку 267.000 Украинци кои беа принудени да ги напуштат своите домови во Соединетите држави и ја создадовме програмата Обединување за Украина, обезбедивме 340 милиони долари помош за бегалците на нашите европски партнери кои продолжуваат да бидат домаќини на милиони Украинци, кои ги претставуваат најголемите одлив на население во Европа од Втората светска војна.

Демократија, човекови права и помош за борба против корупцијата

За да ги брани човековите права во Украина и нејзините соседи, претседателот Бајден ја започна Европската иницијатива за демократска отпорност (ЕДРИ) во март 2022 година, за да се спротивстави на дезинформациите, да се зголеми безбедноста и безбедноста на активистите и ранливите групи, да се зајакнат демократските и антикорупциските институции и да се поддржи одговорноста за кршење на човековите права и кршење на меѓународното право.

Одговорност на Русија

Правдата и одговорноста се централни столбови на политиката на Соединетите Држави за Украина. Русија ја избра оваа војна, а САД и нашите партнери ја сметаат за одговорна за нејзините напади и злосторства врз народот на Украина – обезбедувајќи сторителите, прекршителите на човековите права и воените злосторници да бидат изведени пред лицето на правдата.

Врз основа на внимателна анализа на законот и достапните факти, државниот секретар неодамна утврди дека припадници на руските сили и други руски функционери извршиле злосторства против човештвото во Украина.

Работејќи со партнерите, ги поддржавме украинските домашни власти, меѓународните напори и стратешките судски спорови за да се осигураме дека злосторствата на Русија нема да останат неказнето. Заедно со многу наши сојузници и партнери, воведовме нови санкции за оние кои се занимаваат со кршење на човековите права и практикуваат нелегитимни овластувања во окупираните области на Украина, вклучително и полномошници, воени единици и оние кои се вклучени во присилната депортација на деца.

 САД, исто така, воведоа експанзивни визни ограничувања за припадниците на руската војска и другите кои вршат кршење на човековите права поврзани со војната во Русија. САД продолжуваат да поддржуваат низа меѓународни механизми за одговорност – вклучително и Независната меѓународна истражна комисија на ОН за Украина, Мониторинг мисијата на ОН за човекови права во Украина, Московскиот механизам на Организацијата за безбедност и соработка во Европа и Заедничкиот истражен тим за Украина.

Економски мерки против Русија

САД и преку 30 сојузници и партнери го развија најголемиот сет на санкции и активности за контрола на извозот што некогаш биле наметнати на голема економија. Овие акции ја попречуваат Русија од пристапот до критичните влезови и напредните технологии – ја намалуваат нејзината способност да финансира и да се бори со својата неправедна војна.

САД имплементираа или проширија повеќе од 2.000 списоци со санкции и повеќе од 375 ентитети за контрола на извозот, вклучително и големи државни претпријатија и актери од трети земји кои ја поддржуваат руската воена машина. Воведовме санкции на најголемите финансиски институции во Русија и воведовме сè попространи ограничувања за воените и индустриските стоки кои би можеле да ја поддржат руската одбранбена индустриска база. Како резултат на тоа, Русија беше принудена да се сврти кон непријателските режими за да се обиде да набави оружје и опрема поради нивната неспособност да направи доволно делови за да ја снабди војната на Путин дома. Дополнително, Конгресот го отповика статусот на постојани нормални трговски односи на Русија – отстранувајќи ги привилегиите на Русија во меѓународната трговија и зголемување на царините за стотици руски производи увезени во САД.

Тие санкции и извозни контроли ќе навлезат уште подлабоко во руската економија со текот на времето. И во исто време, нашите економски мерки се специјално дизајнирани да ги заштитат земјите со низок и среден приход од нивното влијание – вклучително и заштита на извозот на храна, дозволување обезбедување хуманитарна помош и отсекување на плаќањата за земјоделство, лекови и енергија од нашите санкции.

Енергетска помош и безбедност

Кога Русија ја нападна енергетската инфраструктура на Украина, обидувајќи се да ја искористи зимата како оружје против украинскиот народ, САД и нивните сојузници и партнери обезбедија енергетска помош: обновување на електричната енергија, загревање домови и овозможување на народот на Украина да се фокусира на одбраната на својата суверенитет.

Заедно со нашите сојузници и партнери, обезбедивме критична опрема за електрична енергија за да и помогнеме на Украина да изврши итни поправки на својот електроенергетски систем и да ја зајакне стабилноста на украинската мрежа наспроти целните напади на Русија. Работевме и со Украина за да ја унапредиме нејзината енергетска транзиција и да изградиме систем одвоен од руската енергија. И работевме на стабилизирање на глобалните енергетски пазари, ограничување на приходите на Русија и затапување на влијанијата на руската војна врз енергетската безбедност. Преку Работната група САД-ЕУ за енергетска безбедност, обезбедивме Европа да има доволно гас за зимата. Соединетите Држави, исто така, ослободија 180 милиони барели нафта од Стратешките нафтени резерви, обезбедија меѓународните плаќања за енергија да продолжат да течат под нашите санкции и воведоа ограничување на цената на Г7+ за руската нафта и нафтени деривати преку море.

Исто така, презедовме чекори за намалување на нуклеарните ризици предизвикани од непромислените дејствија на Русија во и околу нуклеарните централи на Украина за поддршка на енергетската инфраструктура, вклучително и преку обука за одговорните во итни случаи, следење на сензорот за радијација и обезбедување на дизел гориво за итни случаи и други резерви за нуклеарна безбедност.

Економска помош

 САД исплатија 13 милијарди долари грантови за буџетска поддршка за Украина – и наскоро ќе започнат со исплата на уште 9,9 милијарди долари што Конгресот неодамна ги одобри – за да се осигура дека украинската влада може да продолжи да ги задоволува критичните потреби на своите граѓани и да обезбедува основни услуги додека се соочува со континуираната агресија на Русија. Преку механизмот за јавни расходи на Светска банка за издржливост на административниот капацитет, Соединетите Држави го искористија за да обезбедат буџетска поддршка на основа на надоместок – обезбедувајќи финансирање да се исплати на Украина само откако ќе се проверат трошоците.

Во својата водечка улога во меѓународните финансиски институции, Соединетите држави, исто така, тесно соработуваа со Меѓународниот монетарен фонд, Групацијата Светска банка и Европската банка за обнова и развој за поддршка на Украина – вклучително и зајакнување на енергетската безбедност, безбедноста на храната и поддршката за ранливите популации и внатрешно раселените лица низ целата земја. Заедно со Г7, ја започнавме мултиагенциската платформа за координација на донатори за Украина, за да ја подобриме нашата координација на економската поддршка за непосредните финансиски потреби на Украина и идните напори за економско закрепнување и реконструкција.