„Благодарам Америка!“: Изјави Зеленски, откако Претставничкиот дом на САД го одобри „големиот пакет“ за Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски штотуку објави изјава на X, во која го поздрави одобрувањето на Претставничкиот дом на САД за помош од 60,8 милијарди долари.

Тој напиша: „Благодарен сум на Претставничкиот дом на Соединетите држави, на двете страни и лично на Мајк Џонсон за одлуката што ја одржува историјата на вистинскиот пат“.

„Демократијата и слободата секогаш ќе имаат глобално значење и никогаш нема да пропаднат се додека Америка помага да се заштитат“, напиша Зеленски понатаму, пренесува Телеграф.

Според него, „виталниот предлог-закон за американска помош усвоен денеска од Претставничкиот дом ќе го спречи проширувањето на војната, ќе спаси илјадници и илјадници животи и ќе им помогне на двете нации да станат посилни“.

„Само мир и безбедност може да се постигне само со сила. Се надеваме дека нацрт-законите ќе бидат поддржани во Сенатот и ќе бидат испратени до бирото на претседателот (Џо) Бајден. Ти благодарам Америка!“, рече понатаму Зеленски.

Инаку, демократите и републиканците се собраа по неколкумесечна блокада околу обновената американска поддршка за да и помогнат на Украина да ја одбрани руската инвазија.

Американскиот претседател Џо Бајден првпат побара финансирање во октомври, откако воените резерви на Украина почнаа да се намалуваат.

Пакетот сега ќе оди во американскиот Сенат, каде најверојатно ќе биде одобрен во вторник. Господинот Бајден тогаш вети дека веднаш ќе го потпише.