Близнаци се задушиле во базен: Баба ја оставила вратата од балконот отворена

0

Локлин и Лорели Калазо биле пронајдени на дното од матната вода во куќата на нивните родители во четвртокот.

Близнаци на возраст од само 18 месеци се удавиле во базенот во вилата на нивното семејство, откако нивната прабаба со Алцхајмерова болест ја остави вратата отворена.

Локлин и Лорелеи Калазо беа пронајдени во четвртокот на дното на матна вода во домот на нивните родители во Оклахома Сити, вреден 565.000 долари.

Нивната мајка Џени Калацо (37) прва ги видела децата во базенот, а пожарникарите од Оклахома Сити ја виделе како прави реанимација кога пристигнале на местото на настанот.

Пронајдени во базенот
Калазо има шест деца со сопругот Сони (42), директор за маркетинг, а во куќата живеела и нејзината баба.

Роднина на семејството тврди дека бабата на Џен, која има Алцхајмерова болест, ја оставила задната врата отворена, дозволувајќи им на близнаците пристап до базенот. Тие додадоа: „Молете се за братот и сестрата близнак и за целото наше семејство“.

Малите деца биле пронајдени во базенот на домот во населбата Коблстон околу 10:45 часот и биле констатирани мртви во 13 часот.

Истрага за смртта
Воздушните снимки од домот покажуваат базен исполнет со темнозелена вода, очигледно резултат на густи алги.

Само неколку дена пред трагичниот инцидент, мајката објавила слики од близнаците пред имотот со натпис „Само сакам да си играм надвор“, пренесува Блиц.