Борусија ја зачува мрежата, Шалке пет меча по ред не знае за победа

Шалке се наоѓа во сериозна криза во германскиот шампионат затоа што веќе пет натпревари по ред не знае за победа во Бундеслигата.

Екипата од Гелзенкирхен имаше дури 15 шанси кон голот на Борусија Менхенгладбах, која ја зачува мрежата и си освои бод.

Борусија останува на осмата позиција со 26 бодови, додека Шалке е последен со само 11 бода, односно осум помалку од безбедната зона.