Борците на познатата украинска единица која на Русите им втера страв во коски се борат со оружје од Хрватска!

0

Специјалната единица на одбранбената разузнавачка служба на Министерството за одбрана на Украина, која делува донекаде во сивата зона, бидејќи е директно подредена и одговара на министерството, но не е дел од украинските вооружени сили, неодамна се пофали со видеа од како ја уништи автономната кула за набљудување Гренадиер во областа Брјанск во Русија. „Користејќи самоубиствен дрон, разузнавачките сили на специјалната единица Кракен ја уништија автономната набљудувачка кула Гренадиер во областа Брјанск“, велат тие со видео што се прошири на социјалните мрежи. Во друго видео кое не се прошири на Интернет до таа мера што оваа со уништувањето на кулата, која оваа недела ја објави украинската правда, специјалната единица покажа какво оружје користи. Така, може да се види дека арсеналот на Кракен вклучува, меѓу другото, австриски пиштоли Глок, швајцарски автомати B&T, американски пушки M4A1, DD MK18, белгиски пушки Scar, како и лесен полуавтоматски фрлач на гранати за пешачка употреба RBG-6 од хрватското производство.

Украинците се борат со фрлач што го користеа и хрватските специјалци во Татковинската војна.

Помладиот брат на Азов

Станува збор за специфично оружје од калибар 40 мм што доаѓа до израз во блиска борба. Гранати може да се активираат на минимални растојанија од 11 до 28 метри, а ефективниот дострел е околу 375 метри. РБГ-6 е конструиран од иноваторот Ратко Јанковиќ, кој почина во 2017 година. Прво го произведуваше риечката компанија Металик, а сега го произведува истрискиот Мадлерд. Оружјето работи на принцип на пиштол за гас со пружински цилиндар што работи на гас.

Кракен е нешто како помлад брат на постарата единица Азов. Нивниот борбен морал е силен. Кога беше формиран, столбот беше составен од ветерани на Азовскиот полк, навивачи на фудбалскиот клуб Металист од Харков и обични граѓани доброволци и брзо беше вклучен во важни операции против руските сили. Како Азов, чие име доаѓа од Азовското Море, името и ознаките на единицата предизвикуваат поморска тема, но малку поинаква. Тие го избрале името Кракен по митското морско чудовиште кое, според скандинавските легенди, можело дури и да потоне брод. Во интервју за „Украинска правда“, војник на полкот познат како Ролф изјави дека во една ноќна битка кај Соледар во областа Доњецк, сам со митралез убил 50 платеници од групата на Вагнер.

Според Дефенс експрес, приказната за Кракен започнува шест месеци порано отколку што Путин ја започна инвазијата на Украина. Се очекуваше руска агресија, па разузнавачите од одбраната и ветераните на Азовскиот полк започнаа курсеви за оние кои доброволно се пријавија на воена обука, за околу 3.000 луѓе. Овие активности подоцна помогнаа брзо да се собере тим за да се создаде новата единица во февруари. Во првите неколку часа по избувнувањето на војната пристигнале 900 луѓе, а по четири дена во единицата веќе имало 1.500 војници.

Руските пропагандисти и претставници на руското Министерство за одбрана постојано тврдеа дека полкот бил неповратно оштетен за време на битките и нападите со прецизно оружје. Тие шират лажни информации и изјавија дека ги заробиле познатите борци на Кракен – Константин Немичев и Серхиј Величко. Немичев е лидер на Кракен, а како што објави „Вашингтон пост“ во својот извештај, тој е син на учител и електричар. Едно време, тој беше во десничарската партија Национален корпус пред да дипломира. Тој неуспешно се обиде да стане градоначалник на Харков непосредно пред војната, кога се потпираше на поддршката од гласните млади фудбалски навивачи, од кои многумина сега служат во неговата единица.

Полкот Кракен учествуваше во многу специјални операции за ослободување на Харковската област.

Првата операција борците од таа единица ја имаа на 25 март минатата година, кога успеаја да ги избркаат руските окупатори од селото Вилхивка и со тоа да го спречат напредувањето на непријателот по оската Харков – Чухуив. Потоа, на 29 април, Кракен го ослободи селото Руска Лозова, 16 километри од Харков, од каде руската артилерија го гранатираше вториот по големина град во Украина. Тие учествуваа и во контраофанзивата околу Харков, каде што беа на напредни позиции. Потоа единицата напредувала кон Купјанск и ја преминала реката Оскил за да не им дозволи на Русите да создадат одбрана од другата страна на реката.

Москва ги обвини борците Кракен за злоупотреба на руски воени затвореници, што е воено злосторство. На тој список го ставија и Немичев, наведувајќи дека тој е одговорен за обидот за убиство на осум руски војници. Истрагата на Би-Би-Си за видеото на кое се гледа како се застрелани неколку руски заробеници, откри дека силите на Кракен во тоа време не биле во областа