Братот на принцезата Дијана објави портрет на член на семејството, фановите веднаш забележаа сличности со покојната принцеза (ФОТО)

Братот на принцезата Дијана, Чарлс Спенсер, покажа неверојатен портрет на неговата мајка, а кралските обожаватели полудеа поради сличноста со Дијана.

Братот на принцезата ДијанаЧарлс Спенсер, покажа неверојатен портрет на неговата мајка Френсис Шанд Кид , а кралските обожаватели полудеа поради семејната сличност со покојниот крал.

Чарлс, кој живее во Алторп Хаус во Нортхемптоншир, сподели слика од неговата покојна мајка на Инстаграм за да го одбележи нејзиниот 87-ми роденден.

Во описот, тој објасни дека сликата се наоѓа во неговата домашна библиотека опкружена со слики од нејзините четири деца: „Мајка ми е родена на денешен ден пред 87 години во Парк Хаус, Сандрингем. Истиот ден, 20 јануари 1936 година, неколку стотини јарди подалеку, во куќата Сандрингам, умре кралот Џорџ V. Мајка ми почина во 2004 година на 68-годишна возраст. Премногу млада“.

Кралските фанови беа вчудоневидени од портретот, а многумина рекоа дека Френсис изгледа како двојничка на принцезата Дијана.

Едно лице напиша: „Многу тажно, премногу млада. Но, јасно е од каде доаѓа убавината на Дијана. И таа била премногу млада“.

Друг корисник на социјалните мрежи рече: „Леле. Дијана очигледно ја добила својата убавина од мајка си. Ова е прекрасен портрет“.

А и останатите напишаа: „Таа е толку убава. Дијана дефинитивно личи на неа”, ”Убавината на Дијана се гледа преку мајка си.”

На портретот е прикажана Френсис како млада жена која гледа настрана.

Френсис и Ерл Спенсер, кој тогаш бил 12 години постар од неа, се венчале во 1954 година, а потоа се развеле во 1969 година.

Во 1968 година Френсис ја загуби битката за старателство над Дајана, Чарлс и нивните сестри Џејн и Сара и се обиде да го врати старателството од нејзиниот сопруг Ерл во 1971 година, но изгубила уште еднаш.

Мајката на Дијана потоа отиде да живее со нејзиниот нов сопруг во Шкотска.

Принцезата Дијана и нејзината мајка имале тешки односи и не зборувале пред трагичната смрт на принцезата во 1997 година.