БРЗА И ЛЕСНА ВЕЧЕРА БЕЗ МЕСО КОЈА МОЖЕ ДА ЈАДЕТЕ И ВО ТЕКОТ НА НОЌТА: Толку е здрава и нискокалорична што нема да можете да се здебелите (ВИДЕО)

Доколку немате идеја што да вечерате во овие топли денови, еве една брза вечера што можете да ја јадете и следниот ден.

Вечера која и почетниците во кујната ќе можат да ја подготват. Се состои од зеленчук и е исклучително лесна, па можете да го јадете дури и доцна навечер бидејќи нема да ве дебелее.

Се подготвува за 35 минути, а следниот ден е исто така вкусна.

 • Прашок за пециво – 10 гр
 • Јајца – 4 парчиња
 • црн пипер – 2 гр
 • Маслиново масло – 40 ml
 • Млеко – 40 ml
 • Брашно – 120 гр
 • Компири – 2 парчиња
 • Морков – 2 парчиња
 • Праз – 1 парче
 • Зелка – 500 гр
 • Пиперкаа – 1 парче
 • Магдонос – 10 гр

ПОДГОТОВКА

Зеленчукот произволно исечкајте го (можете да го исечете или изрендате, како што сакате), соединете сè во еден сад, додадете магдонос и добро измешајте.

Потоа изматете ги јајцата, додајте млеко, маслиново масло, сол, бибер, сè убаво измешајте и потоа додадете брашно и прашок за пециво. Додадете ја смесата во садот со зеленчукот. Сите состојки убаво измешајте ги и истурете ги во плех обложен со хартија за печење. Распоредете рамномерно и печете 20 минути во рерна загреана на 180 степени.

Потоа се трга од рерна и се додава 100гр рендано сирење и 20гр црн или бел сусам. Потоа вратете ја во рерна да се пече на иста температура уште 15 минути.

Се сече на парчиња и вечерата е подготвена за послужување! Пријатно!